Weather Karuri today
| 19 °C | 20 °C | 5 pm | |
| 17 °C | 19 °C | 7 pm | |
| 17 °C | 19 °C | 9 pm | |
| 16 °C | 18 °C | 11 pm |
sunrise 6:25 am
sunset 6:31 pm
HOURLY
sunset 6:31 pm
Weather forecast Karuri April 28, 2026
During the day morning rain, later morning heavy rain, in the afternoon initially heavy rain, later rain, in the evening initially rain, later overcast. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 23.3 mm. At night the lowest temperature 16 °C. Total rainfall 0.2 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Karuri, Kenya extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| heavy rain | 16 °C 17 °C |
1.6 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1016 hPa | 98 % | 15 °C | 100 % | 1% | 98% | 96% | 100% | |
| 1 AM
6 PM
| heavy rain | 16 °C 18 °C |
1.3 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1016 hPa | 98 % | 15 °C | 100 % | 0% | 90% | 85% | 100% | |
| 2 AM
7 PM
| rain | 16 °C 18 °C |
0.5 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1015 hPa | 98 % | 15 °C | 100 % | 0% | 92% | 49% | 100% | |
| 3 AM
8 PM
| heavy rain | 16 °C 17 °C |
1.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1014 hPa | 98 % | 15 °C | 100 % | 0% | 99% | 76% | 100% | |
| 4 AM
9 PM
| heavy rain | 16 °C 17 °C |
1.1 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1014 hPa | 98 % | 15 °C | 100 % | 0% | 85% | 91% | 100% | |
| 5 AM
10 PM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.6 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1015 hPa | 97 % | 15 °C | 100 % | 0% | 56% | 99% | 99% | |
| 6 AM
11 PM
| light rain | 16 °C 17 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1015 hPa | 96 % | 14 °C | 100 % | 0% | 40% | 93% | 100% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1015 hPa | 96 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 67% | 100% | |
| 8 AM
1 AM
| light rain | 17 °C 19 °C |
0.1 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1016 hPa | 95 % | 16 °C | 93 % | 0% | 69% | 27% | 71% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain | 19 °C 21 °C |
0.1 mm | 0.9 m/s3 km/h west-southwest |
1017 hPa | 83 % | 16 °C | 97 % | 0% | 92% | 31% | 43% | |
| 10 AM
3 AM
| light rain showers | 20 °C 22 °C |
0.2 mm | 1.2 m/s4 km/h west-southwest |
1016 hPa | 82 % | 16 °C | 55 % | 0% | 33% | 23% | 14% | |
| 11 AM
4 AM
| rain | 21 °C 23 °C |
0.7 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1015 hPa | 75 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 10% | 84% | |
| 12 PM
5 AM
| heavy rain | 22 °C 24 °C |
12.2 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1014 hPa | 70 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 96% | 94% | |
| 1 PM
6 AM
| heavy rain | 18 °C 20 °C |
1.5 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
1015 hPa | 93 % | 16 °C | 100 % | 0% | 33% | 64% | 100% | |
| 2 PM
7 AM
| rain showers | 19 °C 21 °C |
0.7 mm | 2.8 m/s10 km/h west-southwest |
1013 hPa | 88 % | 17 °C | 99 % | 0% | 7% | 5% | 99% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 20 °C 22 °C |
0.8 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1011 hPa | 85 % | 17 °C | 99 % | 0% | 4% | 8% | 99% | |
| 4 PM
9 AM
| light rain | 20 °C 22 °C |
0.2 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1011 hPa | 84 % | 17 °C | 100 % | 0% | 9% | 28% | 100% | |
| 5 PM
10 AM
| heavy rain | 19 °C 21 °C |
1.1 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1012 hPa | 88 % | 16 °C | 100 % | 0% | 23% | 62% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| rain | 18 °C 20 °C |
0.6 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1013 hPa | 94 % | 16 °C | 100 % | 0% | 35% | 81% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| heavy rain | 17 °C 19 °C |
1.5 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1015 hPa | 96 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 38% | 100% | |
| 8 PM
1 PM
| light rain | 17 °C 19 °C |
0.2 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1016 hPa | 96 % | 16 °C | 100 % | 0% | 25% | 92% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1016 hPa | 97 % | 16 °C | 100 % | 0% | 17% | 91% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1017 hPa | 98 % | 15 °C | 100 % | 0% | 75% | 36% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1017 hPa | 98 % | 16 °C | 100 % | 0% | 52% | 98% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1017 hPa | 97 % | 15 °C | 100 % | 0% | 26% | 89% | 100% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1016 hPa | 97 % | 15 °C | 100 % | 0% | 9% | 94% | 100% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1015 hPa | 96 % | 15 °C | 100 % | 0% | 3% | 57% | 100% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1014 hPa | 96 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 93% | 100% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1014 hPa | 93 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 100% | |
| 5 AM
10 PM
| light rain | 16 °C 17 °C |
0.1 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1015 hPa | 94 % | 14 °C | 100 % | 0% | 2% | 98% | 100% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1015 hPa | 95 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 89% | 98% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1016 hPa | 95 % | 15 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 89% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1016 hPa | 94 % | 16 °C | 95 % | 0% | 0% | 95% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1017 hPa | 89 % | 16 °C | 99 % | 0% | 0% | 99% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| light rain | 20 °C 22 °C |
0.1 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1017 hPa | 83 % | 16 °C | 100 % | 0% | 23% | 99% | 5% | |
| 11 AM
4 AM
| rain showers | 21 °C 23 °C |
0.5 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1016 hPa | 77 % | 17 °C | 42 % | 0% | 24% | 1% | 21% | |
| 12 PM
5 AM
| heavy rain showers | 22 °C 24 °C |
4.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1015 hPa | 73 % | 17 °C | 82 % | 0% | 72% | 18% | 26% | |
| 1 PM
6 AM
| heavy rain | 21 °C 23 °C |
3.1 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1014 hPa | 81 % | 17 °C | 95 % | 0% | 50% | 44% | 88% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1014 hPa | 94 % | 17 °C | 100 % | 0% | 35% | 58% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain | 19 °C 21 °C |
0.2 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northeast |
1013 hPa | 90 % | 17 °C | 100 % | 0% | 30% | 36% | 100% | |
| 4 PM
9 AM
| heavy rain | 20 °C 22 °C |
2.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1012 hPa | 89 % | 17 °C | 99 % | 0% | 20% | 5% | 99% | |
| 5 PM
10 AM
| light rain | 18 °C 20 °C |
0.1 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1013 hPa | 92 % | 16 °C | 100 % | 0% | 35% | 35% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| rain | 18 °C 20 °C |
0.7 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1014 hPa | 95 % | 16 °C | 100 % | 0% | 18% | 29% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| rain | 17 °C 19 °C |
0.3 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1015 hPa | 97 % | 16 °C | 100 % | 0% | 99% | 46% | 100% | |
| 8 PM
1 PM
| heavy rain | 17 °C 19 °C |
1.3 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1016 hPa | 98 % | 16 °C | 100 % | 0% | 50% | 46% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| light rain | 16 °C 18 °C |
0.2 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1017 hPa | 98 % | 16 °C | 100 % | 0% | 54% | 89% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| rain | 17 °C 19 °C |
0.3 mm | 1.0 m/s4 km/h south |
1017 hPa | 97 % | 16 °C | 100 % | 0% | 34% | 19% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| light rain | 16 °C 18 °C |
0.2 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1017 hPa | 96 % | 15 °C | 100 % | 0% | 86% | 21% | 100% | |
Karuri, Kenya - information
State: KenyaGPS coordinates: -0.7000; 37.1833
Time zone: Africa / Nairobi
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Karuri, Kenya. Weather forecast Karuri.
Karuri - weather nearby - bigger cities
Karuri - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Karuri is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Karuri
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Long-term statistical averages
| average | min. | max. | precipit… days |
|
|---|---|---|---|---|
| January | 18.0 °C | 10.5 °C | 25.5 °C | 4 |
| February | 18.8 °C | 10.9 °C | 26.7 °C | 4 |
| March | 19.4 °C | 12.1 °C | 26.8 °C | 8 |
| April | 19.2 °C | 13.4 °C | 25.0 °C | 15 |
| May | 17.8 °C | 12.1 °C | 23.5 °C | 13 |
| June | 16.3 °C | 10.0 °C | 22.5 °C | 5 |
| July | 15.6 °C | 9.2 °C | 22.0 °C | 3 |
| August | 15.9 °C | 9.1 °C | 22.7 °C | 4 |
| September | 17.3 °C | 9.7 °C | 25.0 °C | 4 |
| October | 18.5 °C | 11.3 °C | 25.7 °C | 7 |
| November | 18.4 °C | 12.7 °C | 24.0 °C | 14 |
| December | 18.1 °C | 11.7 °C | 24.4 °C | 9 |
Astronomical information Karuri
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:25 am | 6:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:28 pm | 12:05 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:04 am | 6:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:40 am | 7:17 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:15 am | 7:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:27 pm | 04/28/2026 3:48 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |