Weather Kandara tomorrow
| 18 °C | 20 °C | 9 am | |
| 22 °C | 24 °C | 12 pm | |
| 23 °C | 25 °C | 3 pm | |
| 18 °C | 20 °C | 9 pm |
sunrise 6:26 am
sunset 6:32 pm
HOURLY
sunset 6:32 pm
Weather forecast Kandara April 29, 2026
During the day rain. The highest temperature 23 °C. Total rainfall 8.8 mm. At night rain. The lowest temperature 17 °C. Total rainfall 3.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kandara, Kenya extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| heavy rain | 17 °C 19 °C |
1.1 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1016 hPa | 98 % | 16 °C | 100 % | 0% | 80% | 78% | 100% | |
| 1 AM
6 PM
| rain | 17 °C 19 °C |
0.5 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1015 hPa | 98 % | 16 °C | 100 % | 1% | 29% | 99% | 100% | |
| 2 AM
7 PM
| rain | 17 °C 19 °C |
0.4 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1015 hPa | 98 % | 16 °C | 100 % | 0% | 13% | 97% | 100% | |
| 3 AM
8 PM
| rain | 17 °C 19 °C |
0.5 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1014 hPa | 98 % | 16 °C | 100 % | 0% | 8% | 100% | 100% | |
| 4 AM
9 PM
| rain | 17 °C 19 °C |
0.4 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1014 hPa | 98 % | 16 °C | 100 % | 0% | 12% | 100% | 100% | |
| 5 AM
10 PM
| light rain | 17 °C 19 °C |
0.2 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1015 hPa | 98 % | 16 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 100% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1015 hPa | 98 % | 16 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 100% | |
| 7 AM
12 AM
| rain | 17 °C 19 °C |
0.3 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1016 hPa | 98 % | 16 °C | 100 % | 0% | 7% | 96% | 99% | |
| 8 AM
1 AM
| rain | 18 °C 20 °C |
0.3 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1017 hPa | 95 % | 17 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 65% | |
| 9 AM
2 AM
| heavy rain | 18 °C 20 °C |
1.2 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1018 hPa | 91 % | 16 °C | 100 % | 0% | 11% | 100% | 5% | |
| 10 AM
3 AM
| light rain | 19 °C 21 °C |
0.2 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1018 hPa | 88 % | 16 °C | 99 % | 0% | 1% | 99% | 67% | |
| 11 AM
4 AM
| rain showers | 19 °C 21 °C |
0.3 mm | 1.9 m/s7 km/h southwest |
1017 hPa | 87 % | 17 °C | 82 % | 0% | 0% | 74% | 60% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain | 22 °C 24 °C |
0.1 mm | 1.9 m/s7 km/h southwest |
1016 hPa | 77 % | 17 °C | 97 % | 0% | 18% | 96% | 82% | |
| 1 PM
6 AM
| light rain | 22 °C 24 °C |
0.2 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1014 hPa | 76 % | 17 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 61% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1012 hPa | 72 % | 16 °C | 96 % | 0% | 18% | 45% | 93% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1011 hPa | 69 % | 16 °C | 79 % | 0% | 7% | 3% | 77% | |
| 4 PM
9 AM
| rain showers | 23 °C 25 °C |
0.6 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1011 hPa | 66 % | 16 °C | 75 % | 0% | 7% | 29% | 62% | |
| 5 PM
10 AM
| rain | 22 °C 24 °C |
0.7 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1011 hPa | 74 % | 16 °C | 98 % | 0% | 25% | 35% | 96% | |
| 6 PM
11 AM
| rain | 20 °C 22 °C |
0.4 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1013 hPa | 86 % | 17 °C | 100 % | 0% | 2% | 82% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| rain | 19 °C 22 °C |
0.4 mm | 1.1 m/s4 km/h west-southwest |
1014 hPa | 93 % | 17 °C | 96 % | 0% | 6% | 27% | 95% | |
| 8 PM
1 PM
| rain | 18 °C 20 °C |
0.7 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1015 hPa | 94 % | 17 °C | 100 % | 0% | 34% | 52% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-northwest |
1015 hPa | 95 % | 17 °C | 100 % | 0% | 47% | 48% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1016 hPa | 96 % | 17 °C | 100 % | 0% | 98% | 19% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| rain | 18 °C 20 °C |
0.3 mm | 1.0 m/s4 km/h southwest |
1016 hPa | 95 % | 17 °C | 100 % | 0% | 18% | 53% | 100% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| rain | 17 °C 19 °C |
0.3 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1016 hPa | 95 % | 16 °C | 100 % | 0% | 53% | 49% | 100% | |
| 1 AM
6 PM
| heavy rain | 17 °C 19 °C |
1.1 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1016 hPa | 98 % | 16 °C | 100 % | 12% | 100% | 67% | 100% | |
| 2 AM
7 PM
| rain | 17 °C 19 °C |
0.4 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1016 hPa | 99 % | 16 °C | 100 % | 28% | 100% | 66% | 100% | |
| 3 AM
8 PM
| heavy rain | 17 °C 19 °C |
1.6 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1016 hPa | 98 % | 16 °C | 100 % | 8% | 100% | 53% | 100% | |
| 4 AM
9 PM
| light rain | 16 °C 18 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1016 hPa | 99 % | 16 °C | 100 % | 0% | 99% | 78% | 100% | |
| 5 AM
10 PM
| light rain | 17 °C 19 °C |
0.2 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1016 hPa | 98 % | 16 °C | 100 % | 0% | 68% | 40% | 98% | |
| 6 AM
11 PM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.4 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1016 hPa | 98 % | 15 °C | 93 % | 0% | 6% | 38% | 88% | |
| 7 AM
12 AM
| light rain | 16 °C 17 °C |
0.2 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1016 hPa | 97 % | 15 °C | 98 % | 0% | 3% | 69% | 96% | |
| 8 AM
1 AM
| rain showers | 17 °C 19 °C |
0.4 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1017 hPa | 94 % | 16 °C | 71 % | 0% | 30% | 61% | 4% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain | 19 °C 21 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1018 hPa | 88 % | 17 °C | 89 % | 0% | 70% | 55% | 9% | |
| 10 AM
3 AM
| heavy rain | 20 °C 22 °C |
1.2 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1018 hPa | 79 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 13% | 7% | |
| 11 AM
4 AM
| rain | 20 °C 22 °C |
0.5 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1017 hPa | 83 % | 17 °C | 98 % | 0% | 94% | 25% | 28% | |
| 12 PM
5 AM
| heavy rain | 21 °C 23 °C |
1.2 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1017 hPa | 79 % | 17 °C | 100 % | 0% | 100% | 77% | 39% | |
| 1 PM
6 AM
| heavy rain showers | 21 °C 23 °C |
3.4 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1015 hPa | 79 % | 16 °C | 77 % | 0% | 53% | 38% | 27% | |
| 2 PM
7 AM
| rain | 21 °C 23 °C |
0.3 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1014 hPa | 82 % | 17 °C | 89 % | 0% | 14% | 72% | 65% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain | 22 °C 24 °C |
7.8 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1013 hPa | 77 % | 17 °C | 94 % | 0% | 3% | 14% | 93% | |
| 9 PM
2 PM
| rain | 17 °C 19 °C |
1.5 mm | 0.7 m/s3 km/h northwest |
1016 hPa | 98 % | 16 °C | 100 % | 0% | 91% | 35% | 98% | |
Kandara, Kenya - information
State: KenyaGPS coordinates: -0.8972; 37.0028
Time zone: Africa / Nairobi
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kandara, Kenya. Weather forecast Kandara.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kandara is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kandara
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:26 am | 6:32 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:29 pm | 12:05 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:04 am | 6:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:40 am | 7:17 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:15 am | 7:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:10 pm | 04/29/2026 4:31 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |