Weather Karumandi tomorrow
| 19 °C | 20 °C | 9 am | |
| 21 °C | 23 °C | 12 pm | |
| 23 °C | 25 °C | 3 pm | |
| 17 °C | 19 °C | 9 pm |
sunrise 6:23 am
sunset 6:30 pm
HOURLY
sunset 6:30 pm
Weather forecast Karumandi May 16, 2026
During the day overcast, later morning rain showers, in the evening initially rain showers, later light rain showers. The highest temperature 23 °C. Total rainfall 4.1 mm. At night rain. The lowest temperature 16 °C. Total rainfall 2.0 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Karumandi, Kenya extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1017 hPa | 81 % | 14 °C | 63 % | 0% | 50% | 48% | 4% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1017 hPa | 84 % | 14 °C | 96 % | 0% | 95% | 14% | 5% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1016 hPa | 85 % | 14 °C | 99 % | 0% | 97% | 14% | 75% | |
| 3 AM
8 PM
| light rain | 16 °C 17 °C |
0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1017 hPa | 91 % | 15 °C | 100 % | 0% | 98% | 19% | 93% | |
| 4 AM
9 PM
| light rain | 16 °C 17 °C |
0.2 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1017 hPa | 93 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 23% | 93% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1017 hPa | 93 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 18% | 95% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1017 hPa | 92 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 10% | 96% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1017 hPa | 88 % | 15 °C | 99 % | 0% | 90% | 3% | 95% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1017 hPa | 86 % | 15 °C | 98 % | 0% | 85% | 1% | 91% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1018 hPa | 82 % | 15 °C | 91 % | 0% | 81% | 7% | 53% | |
| 10 AM
3 AM
| rain | 20 °C 21 °C |
0.4 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
1018 hPa | 76 % | 15 °C | 97 % | 0% | 94% | 9% | 46% | |
| 11 AM
4 AM
| rain showers | 21 °C 22 °C |
0.5 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1017 hPa | 73 % | 15 °C | 68 % | 0% | 53% | 28% | 14% | |
| 12 PM
5 AM
| rain showers | 21 °C 22 °C |
0.6 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1016 hPa | 73 % | 16 °C | 59 % | 0% | 42% | 30% | 15% | |
| 1 PM
6 AM
| light rain showers | 22 °C 24 °C |
0.1 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1015 hPa | 72 % | 16 °C | 43 % | 0% | 30% | 15% | 7% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1014 hPa | 67 % | 16 °C | 48 % | 0% | 31% | 18% | 10% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1013 hPa | 65 % | 16 °C | 43 % | 0% | 28% | 14% | 7% | |
| 4 PM
9 AM
| light rain showers | 23 °C 24 °C |
0.2 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1012 hPa | 65 % | 16 °C | 19 % | 0% | 12% | 5% | 3% | |
| 5 PM
10 AM
| rain showers | 22 °C 23 °C |
0.4 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1012 hPa | 69 % | 16 °C | 42 % | 0% | 21% | 21% | 10% | |
| 6 PM
11 AM
| rain showers | 20 °C 22 °C |
0.5 mm | 2.8 m/s10 km/h west-northwest |
1014 hPa | 86 % | 17 °C | 76 % | 0% | 27% | 59% | 35% | |
| 7 PM
12 PM
| light rain showers | 18 °C 20 °C |
0.1 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1014 hPa | 93 % | 16 °C | 64 % | 0% | 14% | 62% | 2% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1015 hPa | 90 % | 16 °C | 35 % | 0% | 10% | 30% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1016 hPa | 88 % | 15 °C | 44 % | 0% | 22% | 28% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1016 hPa | 86 % | 15 °C | 28 % | 0% | 9% | 21% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1017 hPa | 86 % | 15 °C | 24 % | 0% | 16% | 14% | 0% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1017 hPa | 89 % | 15 °C | 81 % | 0% | 78% | 22% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1017 hPa | 91 % | 15 °C | 89 % | 0% | 87% | 17% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| rain | 17 °C 18 °C |
0.3 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1016 hPa | 92 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 15% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| rain | 17 °C 19 °C |
0.7 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1016 hPa | 95 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 53% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.7 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1016 hPa | 97 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 8% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| light rain | 16 °C 17 °C |
0.2 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1017 hPa | 98 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 3% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1017 hPa | 98 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 3% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1018 hPa | 97 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 3% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| rain | 17 °C 19 °C |
0.3 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1019 hPa | 96 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 10% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 18 °C 20 °C |
0.3 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1019 hPa | 93 % | 16 °C | 81 % | 0% | 80% | 15% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| rain showers | 18 °C 20 °C |
0.5 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1019 hPa | 90 % | 16 °C | 85 % | 0% | 85% | 10% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| rain showers | 20 °C 22 °C |
0.4 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1018 hPa | 84 % | 16 °C | 61 % | 0% | 60% | 10% | 3% | |
| 12 PM
5 AM
| rain showers | 21 °C 23 °C |
0.3 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1017 hPa | 78 % | 16 °C | 32 % | 0% | 23% | 21% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| light rain showers | 22 °C 24 °C |
0.1 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1015 hPa | 71 % | 16 °C | 51 % | 0% | 24% | 3% | 35% | |
| 2 PM
7 AM
| light rain showers | 23 °C 25 °C |
0.2 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1014 hPa | 67 % | 16 °C | 60 % | 0% | 9% | 2% | 54% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain showers | 23 °C 25 °C |
0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1013 hPa | 68 % | 16 °C | 35 % | 0% | 11% | 3% | 24% | |
| 4 PM
9 AM
| light rain showers | 22 °C 23 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1012 hPa | 70 % | 16 °C | 42 % | 0% | 14% | 14% | 21% | |
| 5 PM
10 AM
| rain showers | 22 °C 24 °C |
0.3 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1013 hPa | 72 % | 16 °C | 43 % | 0% | 21% | 14% | 18% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1013 hPa | 85 % | 17 °C | 53 % | 0% | 18% | 34% | 21% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1014 hPa | 90 % | 17 °C | 45 % | 0% | 28% | 18% | 8% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1015 hPa | 89 % | 16 °C | 38 % | 0% | 21% | 14% | 12% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1015 hPa | 90 % | 15 °C | 45 % | 0% | 18% | 28% | 14% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1016 hPa | 86 % | 15 °C | 46 % | 0% | 32% | 24% | 10% | |
| 11 PM
4 PM
| light rain showers | 18 °C 19 °C |
0.2 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1016 hPa | 84 % | 15 °C | 67 % | 0% | 50% | 31% | 3% | |
Karumandi, Kenya - information
State: KenyaGPS coordinates: -0.4500; 37.3500
Time zone: Africa / Nairobi
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Karumandi, Kenya. Weather forecast Karumandi.
Karumandi - weather nearby - bigger cities
Karumandi - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Karumandi is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Karumandi
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:23 am | 6:30 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:26 pm | 12:06 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:01 am | 6:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:36 am | 7:17 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:11 am | 7:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 5:40 am | 05/16/2026 6:08 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |