Weather Namegawa the day after tomorrow
Weather forecast Namegawa May 1, 2026
During the day morning light rain, later morning rain, in the afternoon initially rain, later overcast, in the evening initially overcast, later cloudy. The highest temperature 17 °C. Total rainfall 2.1 mm. At night partly cloudy. The lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Namegawa, Japan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.6 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1011 hPa | 75 % | 9 °C | 96 % | 0% | 7% | 96% | 0% | |
| 9 AM
8 PM
| rain | 15 °C 14 °C |
1.4 mm | 6.8 m/s24 km/h northeast |
1010 hPa | 78 % | 11 °C | 100 % | 0% | 94% | 100% | 0% | |
| 3 PM
2 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.1 mm | 6.0 m/s22 km/h northeast |
1007 hPa | 71 % | 10 °C | 100 % | 0% | 39% | 99% | 100% | |
| 9 PM
8 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north |
1010 hPa | 72 % | 8 °C | 61 % | 0% | 0% | 0% | 61% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1010 hPa | 83 % | 9 °C | 24 % | 0% | 24% | 0% | 0% | |
| 9 AM
8 PM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1010 hPa | 75 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
2 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west |
1008 hPa | 59 % | 11 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
| 9 PM
8 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h west |
1009 hPa | 69 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
Namegawa, Japan - information
State: JapanGPS coordinates: 34.7305; 138.9097
Time zone: Asia / Tokyo
time difference in hours with time in US is +7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Namegawa, Japan. Weather forecast Namegawa.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Namegawa is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Namegawa
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:54 am | 6:29 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:41 am | 13:34 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:26 am | 6:56 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:55 am | 7:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:21 am | 8:02 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:13 pm | 05/01/2026 4:11 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |