Weather Namegawa today
Weather forecast Namegawa April 29, 2026
During the day overcast. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 0.3 mm. At night overcast. The lowest temperature 14 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Namegawa, Japan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.2 mm | 7.1 m/s26 km/h west |
1008 hPa | 93 % | 16 °C | 100 % | 0% | 10% | 83% | 100% | |
| 9 AM
8 PM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h west |
1009 hPa | 66 % | 13 °C | 93 % | 0% | 0% | 85% | 60% | |
| 3 PM
2 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h west-southwest |
1007 hPa | 67 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 98% | 100% | |
| 9 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.1 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1013 hPa | 80 % | 12 °C | 100 % | 0% | 91% | 100% | 100% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.1 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1014 hPa | 79 % | 10 °C | 100 % | 0% | 14% | 100% | 100% | |
| 9 AM
8 PM
| rain | 14 °C 13 °C |
4.4 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1016 hPa | 80 % | 10 °C | 100 % | 0% | 23% | 100% | 100% | |
| 3 PM
2 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.1 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1013 hPa | 92 % | 11 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 100% | |
| 9 PM
8 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.4 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1014 hPa | 80 % | 9 °C | 100 % | 0% | 3% | 92% | 100% | |
Namegawa, Japan - information
State: JapanGPS coordinates: 34.7305; 138.9097
Time zone: Asia / Tokyo
time difference in hours with time in US is +7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Namegawa, Japan. Weather forecast Namegawa.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Namegawa is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Namegawa
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Namegawa
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:56 am | 6:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:41 am | 13:31 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:29 am | 6:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:57 am | 7:26 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:24 am | 8 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:14 pm | 04/29/2026 3:19 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |