Weather Droichead Nua today
| 12 °C | 10 °C | 12 pm | |
| 14 °C | 11 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 12 °C | 5 pm | |
| 11 °C | 9 °C | 10 pm |
sunrise 5:57 am
sunset 8:52 pm
HOURLY
sunset 8:52 pm
Weather forecast Droichead Nua April 29, 2026
During the day clear, in the afternoon initially clear, later cloudy. The highest temperature 14 °C. At night overcast. The lowest temperature 9 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Droichead Nua, Ireland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1028 hPa | 87 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1028 hPa | 89 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1028 hPa | 89 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1027 hPa | 90 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1027 hPa | 90 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1027 hPa | 89 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1027 hPa | 90 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h northeast |
1027 hPa | 86 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-northeast |
1026 hPa | 80 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east-northeast |
1027 hPa | 74 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h east-northeast |
1026 hPa | 69 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h east-northeast |
1026 hPa | 66 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h east-northeast |
1026 hPa | 63 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h east-northeast |
1025 hPa | 61 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h east-northeast |
1025 hPa | 60 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h east-northeast |
1024 hPa | 59 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h east-northeast |
1024 hPa | 59 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h east-northeast |
1023 hPa | 59 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h east-northeast |
1023 hPa | 61 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h east-northeast |
1022 hPa | 65 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h east-northeast |
1022 hPa | 66 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east-northeast |
1023 hPa | 65 % | 5 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
| 10 PM
5 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east-northeast |
1022 hPa | 63 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 PM
6 PM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h east-northeast |
1022 hPa | 59 % | 3 °C | 97 % | 0% | 0% | 1% | 97% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h east-northeast |
1022 hPa | 54 % | 2 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 1 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h east |
1022 hPa | 50 % | 0 °C | 96 % | 0% | 0% | 42% | 94% | |
| 2 AM
9 PM
| overcast | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h east |
1021 hPa | 51 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 34% | 100% | |
| 3 AM
10 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h east |
1021 hPa | 53 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 29% | 100% | |
| 4 AM
11 PM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h east-northeast |
1020 hPa | 56 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 34% | 100% | |
| 5 AM
12 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h east-northeast |
1020 hPa | 59 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 6 AM
1 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east-northeast |
1020 hPa | 63 % | 2 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h east-northeast |
1019 hPa | 67 % | 3 °C | 85 % | 0% | 0% | 3% | 85% | |
| 8 AM
3 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east-northeast |
1019 hPa | 67 % | 4 °C | 52 % | 0% | 0% | 31% | 32% | |
| 9 AM
4 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1019 hPa | 69 % | 6 °C | 93 % | 0% | 3% | 57% | 89% | |
| 10 AM
5 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east-northeast |
1019 hPa | 65 % | 6 °C | 95 % | 0% | 5% | 39% | 93% | |
| 11 AM
6 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east |
1018 hPa | 58 % | 6 °C | 95 % | 0% | 2% | 55% | 93% | |
| 12 PM
7 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h east-southeast |
1018 hPa | 56 % | 6 °C | 88 % | 0% | 0% | 80% | 67% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h southeast |
1018 hPa | 53 % | 6 °C | 97 % | 0% | 0% | 82% | 90% | |
| 2 PM
9 AM
| rain | 16 °C 14 °C |
0.9 mm | 7.0 m/s25 km/h southeast |
1017 hPa | 53 % | 6 °C | 98 % | 0% | 3% | 96% | 75% | |
| 3 PM
10 AM
| heavy rain | 16 °C 14 °C |
4.6 mm | 6.7 m/s24 km/h southeast |
1017 hPa | 58 % | 7 °C | 100 % | 0% | 7% | 90% | 96% | |
| 4 PM
11 AM
| heavy rain | 15 °C 14 °C |
2.6 mm | 5.8 m/s21 km/h south-southeast |
1017 hPa | 68 % | 9 °C | 98 % | 0% | 14% | 76% | 94% | |
| 5 PM
12 PM
| rain | 15 °C 14 °C |
0.4 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1017 hPa | 74 % | 10 °C | 100 % | 0% | 18% | 98% | 99% | |
| 6 PM
1 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1016 hPa | 75 % | 10 °C | 100 % | 0% | 84% | 93% | 99% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southeast |
1016 hPa | 75 % | 10 °C | 99 % | 0% | 41% | 73% | 95% | |
| 8 PM
3 PM
| light rain | 14 °C 13 °C |
0.2 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1016 hPa | 75 % | 9 °C | 100 % | 0% | 17% | 72% | 99% | |
| 9 PM
4 PM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.2 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1016 hPa | 75 % | 8 °C | 99 % | 0% | 18% | 98% | 85% | |
| 10 PM
5 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southeast |
1016 hPa | 75 % | 8 °C | 100 % | 0% | 11% | 99% | 97% | |
| 11 PM
6 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southeast |
1016 hPa | 79 % | 8 °C | 100 % | 0% | 75% | 100% | 60% | |
Droichead Nua, Ireland - information
State: IrelandGPS coordinates: 53.1819; -6.7967
Time zone: Europe / Dublin
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Droichead Nua, Ireland. Weather forecast Droichead Nua.
Droichead Nua - weather nearby - bigger cities
Droichead Nua - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Droichead Nua is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Droichead Nua
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Droichead Nua
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:57 am | 8:52 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:24 pm | 14:55 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:16 am | 9:33 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:26 am | 10:24 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:19 am | 11:32 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:31 pm | 04/29/2026 4:55 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |