Weather Carragh Bridge week
Weather forecast for Carragh Bridge for this and next week.
Saturday, May 2
16 / 9°C
| 0.4 mm | 12 km/h |
| 9 °C | 8 °C | 1 am | |
| 9 °C | 8 °C | 7 am | |
| 15 °C | 14 °C | 1 pm | |
| 14 °C | 14 °C | 7 pm |
sunrise 5:50 am
sunset 8:57 pm
HOURLY
sunset 8:57 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Carragh Bridge, Ireland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south |
1017 hPa | 92 % | 8 °C | 97 % | 0% | 11% | 6% | 96% | |
| 1 AM
8 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
1017 hPa | 95 % | 8 °C | 99 % | 0% | 8% | 3% | 99% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.1 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southwest |
1015 hPa | 98 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 2% | 57% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.1 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1014 hPa | 59 % | 7 °C | 100 % | 0% | 82% | 3% | 96% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.2 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1011 hPa | 70 % | 8 °C | 100 % | 0% | 50% | 24% | 100% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| light rain | 10 °C 10 °C |
0.9 mm | 0.6 m/s2 km/h south |
1012 hPa | 94 % | 8 °C | 99 % | 0% | 19% | 99% | 30% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.1 mm | 4.5 m/s16 km/h northeast |
1011 hPa | 95 % | 8 °C | 100 % | 0% | 78% | 99% | 58% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.1 mm | 5.6 m/s20 km/h northeast |
1011 hPa | 69 % | 8 °C | 96 % | 0% | 93% | 43% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north-northeast |
1010 hPa | 75 % | 9 °C | 99 % | 0% | 66% | 6% | 94% | |
Carragh Bridge, Ireland - information
State: IrelandGPS coordinates: 53.2314; -6.7225
Time zone: Europe / Dublin
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Carragh Bridge, Ireland. Weather forecast Carragh Bridge.
Carragh Bridge - weather nearby - bigger cities
Carragh Bridge - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Carragh Bridge is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Carragh Bridge
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:50 am | 8:57 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:23 pm | 15:07 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:09 am | 9:39 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:17 am | 10:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:05 am | 11:45 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 9:20 pm | 05/02/2026 5:31 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |