Weather Black Lough tomorrow
| 9 °C | 7 °C | 9 am | |
| 12 °C | 9 °C | 12 pm | |
| 14 °C | 11 °C | 3 pm | |
| 11 °C | 8 °C | 9 pm |
sunrise 5:55 am
sunset 8:56 pm
HOURLY
sunset 8:56 pm
Weather forecast Black Lough April 29, 2026
During the day clear, in the afternoon initially clear, later cloudy. The highest temperature 14 °C. At night overcast. The lowest temperature 6 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Black Lough, Ireland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1029 hPa | 90 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1029 hPa | 90 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1029 hPa | 89 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1029 hPa | 89 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1029 hPa | 90 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1029 hPa | 91 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1029 hPa | 91 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1029 hPa | 88 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1029 hPa | 83 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-northeast |
1029 hPa | 74 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h east |
1029 hPa | 67 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east |
1028 hPa | 64 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h east |
1028 hPa | 59 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h east |
1028 hPa | 60 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h east |
1027 hPa | 59 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h east |
1027 hPa | 56 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h east |
1026 hPa | 55 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h east |
1026 hPa | 56 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h east |
1025 hPa | 59 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h east |
1025 hPa | 64 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h east |
1024 hPa | 65 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h east |
1025 hPa | 63 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 8.8 m/s32 km/h east |
1025 hPa | 62 % | 3 °C | 33 % | 0% | 0% | 0% | 33% | |
| 11 PM
6 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h east |
1025 hPa | 64 % | 3 °C | 64 % | 0% | 0% | 0% | 64% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h east |
1025 hPa | 67 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h east |
1024 hPa | 67 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 AM
9 PM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h east |
1024 hPa | 68 % | 3 °C | 99 % | 0% | 0% | 28% | 99% | |
| 3 AM
10 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east |
1024 hPa | 70 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 93% | 99% | |
| 4 AM
11 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east |
1023 hPa | 72 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 46% | 100% | |
| 5 AM
12 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east |
1023 hPa | 74 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 12% | 100% | |
| 6 AM
1 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h east |
1023 hPa | 77 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east |
1023 hPa | 80 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 AM
3 AM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1022 hPa | 83 % | 5 °C | 94 % | 0% | 0% | 0% | 94% | |
| 9 AM
4 AM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east-northeast |
1022 hPa | 83 % | 7 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h east |
1022 hPa | 79 % | 7 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east |
1021 hPa | 75 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 12 PM
7 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east |
1021 hPa | 72 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east |
1021 hPa | 69 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
9 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east |
1020 hPa | 67 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 PM
10 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h east-southeast |
1020 hPa | 65 % | 8 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 4 PM
11 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h east-southeast |
1019 hPa | 64 % | 8 °C | 98 % | 0% | 0% | 3% | 98% | |
| 5 PM
12 PM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h east-southeast |
1019 hPa | 65 % | 8 °C | 85 % | 0% | 0% | 0% | 85% | |
| 6 PM
1 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east |
1019 hPa | 67 % | 8 °C | 91 % | 0% | 0% | 1% | 91% | |
| 7 PM
2 PM
| rain | 14 °C 13 °C |
1.5 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1019 hPa | 73 % | 9 °C | 63 % | 0% | 0% | 3% | 61% | |
Black Lough, Ireland - information
State: IrelandGPS coordinates: 54.0417; -7.1156
Time zone: Europe / Dublin
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Black Lough, Ireland. Weather forecast Black Lough.
Black Lough - weather nearby - bigger cities
Black Lough - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Black Lough is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Black Lough
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:55 am | 8:56 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:25 pm | 15:01 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:14 am | 9:39 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:21 am | 10:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:10 am | 11:45 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:33 pm | 04/29/2026 4:55 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |