Weather Castleblayney tomorrow
| 9 °C | 7 °C | 9 am | |
| 12 °C | 9 °C | 12 pm | |
| 13 °C | 10 °C | 3 pm | |
| 11 °C | 8 °C | 9 pm |
sunrise 5:54 am
sunset 8:55 pm
HOURLY
sunset 8:55 pm
Weather forecast Castleblayney April 29, 2026
During the day clear, in the afternoon initially clear, later cloudy. The highest temperature 13 °C. At night the lowest temperature 5 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Castleblayney, Ireland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1029 hPa | 86 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1029 hPa | 86 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1029 hPa | 86 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1029 hPa | 87 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1029 hPa | 88 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1029 hPa | 88 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1029 hPa | 87 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1029 hPa | 82 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1029 hPa | 79 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1029 hPa | 74 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h east |
1029 hPa | 69 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east |
1029 hPa | 62 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h east |
1029 hPa | 58 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h east |
1028 hPa | 59 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h east |
1028 hPa | 57 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h east |
1027 hPa | 53 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h east |
1027 hPa | 55 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h east |
1026 hPa | 56 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h east |
1026 hPa | 58 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h east |
1025 hPa | 62 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h east |
1025 hPa | 63 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h east |
1025 hPa | 62 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h east |
1025 hPa | 62 % | 3 °C | 41 % | 0% | 0% | 0% | 41% | |
| 11 PM
6 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h east-southeast |
1025 hPa | 62 % | 3 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h east-southeast |
1025 hPa | 64 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h east-southeast |
1025 hPa | 65 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 AM
9 PM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h east-southeast |
1025 hPa | 66 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 AM
10 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h east-southeast |
1024 hPa | 69 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 30% | 100% | |
| 4 AM
11 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h east-southeast |
1024 hPa | 72 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 18% | 100% | |
| 5 AM
12 AM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h east-southeast |
1023 hPa | 74 % | 3 °C | 99 % | 0% | 0% | 3% | 99% | |
| 6 AM
1 AM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h east-southeast |
1023 hPa | 75 % | 3 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east-southeast |
1023 hPa | 80 % | 4 °C | 38 % | 0% | 0% | 0% | 38% | |
| 8 AM
3 AM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h east |
1023 hPa | 81 % | 5 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 9 AM
4 AM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east |
1023 hPa | 80 % | 6 °C | 26 % | 0% | 0% | 0% | 26% | |
| 10 AM
5 AM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h east-southeast |
1022 hPa | 77 % | 6 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h east-southeast |
1022 hPa | 75 % | 7 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 12 PM
7 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h east-southeast |
1022 hPa | 72 % | 7 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h east-southeast |
1021 hPa | 70 % | 7 °C | 88 % | 0% | 0% | 0% | 88% | |
| 2 PM
9 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east-southeast |
1021 hPa | 68 % | 7 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 3 PM
10 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east-southeast |
1020 hPa | 66 % | 7 °C | 94 % | 0% | 0% | 0% | 94% | |
| 4 PM
11 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h east-southeast |
1020 hPa | 65 % | 7 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 5 PM
12 PM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east-southeast |
1019 hPa | 66 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 6 PM
1 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east-southeast |
1019 hPa | 69 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 7 PM
2 PM
| rain | 13 °C 12 °C |
3.5 mm | 4.6 m/s17 km/h east-southeast |
1019 hPa | 73 % | 8 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
Castleblayney, Ireland - information
State: IrelandGPS coordinates: 54.1167; -6.7333
Time zone: Europe / Dublin
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Castleblayney, Ireland. Weather forecast Castleblayney.
Castleblayney - weather nearby - bigger cities
Castleblayney - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Castleblayney is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Castleblayney
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:54 am | 8:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:24 pm | 15:01 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:12 am | 9:37 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:19 am | 10:31 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:07 am | 11:44 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:31 pm | 04/29/2026 4:54 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |