Weather Nasiriyah tomorrow
| 31 °C | 29 °C | 9 am | |
| 35 °C | 32 °C | 12 pm | |
| 35 °C | 32 °C | 3 pm | |
| 28 °C | 25 °C | 9 pm |
sunrise 4:58 am
sunset 6:44 pm
HOURLY
sunset 6:44 pm
Weather forecast for Nasiriyah May 16, 2026
During the day morning cloudy, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later clear, in the evening initially clear, later partly cloudy. The highest temperature 35 °C. At night the lowest temperature 23 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Nasiriyah, Iraq extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west-southwest |
999 hPa | 12 % | 0 °C | 57 % | 0% | 0% | 14% | 56% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west |
998 hPa | 14 % | 0 °C | 54 % | 0% | 0% | 39% | 48% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-northwest |
998 hPa | 16 % | 2 °C | 90 % | 0% | 0% | 87% | 82% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-northwest |
998 hPa | 18 % | 3 °C | 89 % | 0% | 0% | 43% | 89% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west-northwest |
999 hPa | 20 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 89% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west-northwest |
999 hPa | 22 % | 4 °C | 94 % | 0% | 0% | 92% | 78% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-northwest |
999 hPa | 21 % | 4 °C | 69 % | 0% | 0% | 50% | 64% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west-northwest |
1000 hPa | 21 % | 5 °C | 92 % | 0% | 0% | 35% | 91% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h west-northwest |
1001 hPa | 22 % | 6 °C | 71 % | 0% | 0% | 48% | 68% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h northwest |
1001 hPa | 20 % | 5 °C | 44 % | 0% | 0% | 43% | 7% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 33 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northwest |
1001 hPa | 17 % | 4 °C | 53 % | 0% | 0% | 11% | 47% | |
| 11 AM
4 AM
| partly cloudy | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west-northwest |
1001 hPa | 14 % | 3 °C | 34 % | 0% | 0% | 0% | 34% | |
| 12 PM
5 AM
| clear | 35 °C 32 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h west-northwest |
1000 hPa | 13 % | 2 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 35 °C 32 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h west-northwest |
1000 hPa | 12 % | 2 °C | 38 % | 0% | 0% | 0% | 38% | |
| 2 PM
7 AM
| clear | 35 °C 32 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h west-northwest |
999 hPa | 12 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 35 °C 32 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h west-northwest |
999 hPa | 12 % | 2 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 4 PM
9 AM
| clear | 34 °C 30 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h west-northwest |
999 hPa | 11 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| clear | 33 °C 29 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h west-northwest |
1000 hPa | 12 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| clear | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h west-northwest |
1001 hPa | 14 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h west-northwest |
1001 hPa | 15 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west-northwest |
1002 hPa | 17 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west-northwest |
1003 hPa | 18 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west-northwest |
1004 hPa | 19 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-northwest |
1004 hPa | 22 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west |
1004 hPa | 23 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1004 hPa | 24 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1004 hPa | 26 % | 3 °C | 95 % | 0% | 0% | 0% | 95% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1004 hPa | 27 % | 4 °C | 77 % | 0% | 0% | 0% | 77% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1005 hPa | 28 % | 4 °C | 59 % | 0% | 0% | 0% | 59% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1005 hPa | 29 % | 4 °C | 49 % | 0% | 0% | 0% | 49% | |
| 6 AM
11 PM
| partly cloudy | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1006 hPa | 28 % | 4 °C | 29 % | 0% | 0% | 0% | 29% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1006 hPa | 24 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1007 hPa | 19 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west-northwest |
1007 hPa | 18 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west-northwest |
1007 hPa | 15 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west-northwest |
1007 hPa | 14 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| clear | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west-northwest |
1007 hPa | 13 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| clear | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west-northwest |
1006 hPa | 12 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| clear | 35 °C 32 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h west-northwest |
1005 hPa | 12 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 35 °C 32 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h west-northwest |
1005 hPa | 12 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1006 hPa | 15 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Nasiriyah, Iraq - information
State: IraqGPS coordinates: 31.0580; 46.2573
Time zone: Asia / Baghdad
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 558 400
Altitude: 8 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Nasiriyah, Iraq. Weather forecast for Nasiriyah.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Nasiriyah is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Nasiriyah
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:58 am | 6:44 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:51 am | 13:45 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:31 am | 7:11 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4 am | 7:42 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:26 am | 8:16 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:08 am | 05/16/2026 6:34 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |