Weather Nasiriyah long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Nasiriyah for ten days.
Wednesday, May 20
39 / 25°C
| 0.2 mm | 16 km/h |
| 25 °C | 23 °C | 3 am | |
| 34 °C | 32 °C | 9 am | |
| 39 °C | 36 °C | 3 pm | |
| 32 °C | 30 °C | 9 pm |
sunrise 4:56 am
sunset 6:46 pm
HOURLY
sunset 6:46 pm
|
|
|
|
Weather forecast Nasiriyah, Iraq extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1003 hPa | 23 % | 2 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 34 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1004 hPa | 12 % | 1 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 39 °C 36 °C |
0.2 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southwest |
1000 hPa | 9 % | 1 °C | 78 % | 0% | 0% | 47% | 67% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 32 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1000 hPa | 15 % | 2 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h north-northwest |
1001 hPa | 20 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h northwest |
1004 hPa | 23 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h west-northwest |
1003 hPa | 15 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west-northwest |
1006 hPa | 21 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Nasiriyah, Iraq - information
State: IraqGPS coordinates: 31.0580; 46.2573
Time zone: Asia / Baghdad
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 558 400
Altitude: 8 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Nasiriyah, Iraq. Weather forecast for Nasiriyah.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Nasiriyah is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Nasiriyah
data are always in the local timeSun and light
May 20, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:56 am | 6:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:51 am | 13:50 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:29 am | 7:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:57 am | 7:45 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:23 am | 8:20 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/20/2026 8:11 am | 05/20/2026 10:57 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |