Weather As Samawah weekend
Weather forecast for As Samawah for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning overcast, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later clear, in the evening initially clear, later partly cloudy. Sunday during the day clear.
Friday, May 15
40 / 27°C
| 0.0 mm | 15 km/h |
| 36 °C | 33 °C | 8 pm | |
| 35 °C | 31 °C | 9 pm | |
| 34 °C | 31 °C | 10 pm | |
| 32 °C | 29 °C | 11 pm |
sunrise 5:02 am
sunset 6:47 pm
HOURLY
sunset 6:47 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast As Samawah, Iraq extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 36 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
998 hPa | 9 % | 0 °C | 62 % | 0% | 0% | 5% | 61% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 35 °C 32 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h southeast |
998 hPa | 11 % | 0 °C | 92 % | 0% | 0% | 71% | 75% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h south-southeast |
998 hPa | 12 % | 0 °C | 80 % | 0% | 0% | 2% | 80% | |
| 11 PM
4 PM
| partly cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h west |
999 hPa | 13 % | 0 °C | 15 % | 0% | 0% | 3% | 14% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west-northwest |
998 hPa | 14 % | 2 °C | 62 % | 0% | 0% | 14% | 58% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h west-northwest |
998 hPa | 16 % | 2 °C | 56 % | 0% | 0% | 30% | 53% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h west-northwest |
998 hPa | 19 % | 3 °C | 71 % | 0% | 0% | 48% | 68% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west |
998 hPa | 21 % | 4 °C | 68 % | 0% | 0% | 67% | 27% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h west |
999 hPa | 23 % | 5 °C | 86 % | 0% | 0% | 48% | 75% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h west |
999 hPa | 26 % | 6 °C | 96 % | 0% | 0% | 39% | 94% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h west |
1000 hPa | 26 % | 6 °C | 96 % | 0% | 0% | 27% | 94% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h west-northwest |
1000 hPa | 20 % | 3 °C | 92 % | 0% | 0% | 38% | 86% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 9.3 m/s33 km/h west-northwest |
1001 hPa | 27 % | 7 °C | 69 % | 0% | 0% | 39% | 50% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 9.6 m/s35 km/h west-northwest |
1001 hPa | 22 % | 5 °C | 78 % | 0% | 0% | 1% | 77% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 9.6 m/s35 km/h northwest |
1002 hPa | 21 % | 6 °C | 86 % | 0% | 0% | 0% | 86% | |
| 11 AM
4 AM
| partly cloudy | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 9.7 m/s35 km/h northwest |
1002 hPa | 21 % | 6 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 9.8 m/s35 km/h west-northwest |
1002 hPa | 19 % | 6 °C | 56 % | 0% | 0% | 0% | 56% | |
| 1 PM
6 AM
| clear | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 9.6 m/s35 km/h west-northwest |
1001 hPa | 17 % | 4 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 2 PM
7 AM
| clear | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 9.7 m/s35 km/h west-northwest |
1001 hPa | 16 % | 3 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 9.3 m/s33 km/h west-northwest |
1001 hPa | 15 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| clear | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h west-northwest |
1001 hPa | 14 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| clear | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h west-northwest |
1001 hPa | 13 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| clear | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h northwest |
1002 hPa | 17 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h northwest |
1003 hPa | 18 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h northwest |
1004 hPa | 19 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h northwest |
1004 hPa | 20 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northwest |
1005 hPa | 21 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1005 hPa | 23 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
As Samawah, Iraq - information
State: IraqGPS coordinates: 31.3320; 45.2944
Time zone: Asia / Baghdad
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 152 890
Altitude: 15 m
The administrative part:
- Muḩāfaz̧at al Muthanná, As Samawah
- Samāwa Qadhā’, As Samawah
Something wrong, something missing?
Weather As Samawah, Iraq. Weather forecast As Samawah.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for As Samawah is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information As Samawah
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:02 am | 6:47 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:55 am | 13:45 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:35 am | 7:15 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:04 am | 7:46 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:30 am | 8:20 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 3:32 am | 05/15/2026 5:24 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |