Weather As Samawah long-term weather forecast
Long-term weather forecast for As Samawah for ten days.
Wednesday, May 20
36 / 24°C
| 0.0 mm | 29 km/h |
| 24 °C | 22 °C | 3 am | |
| 30 °C | 28 °C | 9 am | |
| 36 °C | 33 °C | 3 pm | |
| 30 °C | 28 °C | 9 pm |
sunrise 4:59 am
sunset 6:51 pm
HOURLY
sunset 6:51 pm
|
|
|
|
Weather forecast As Samawah, Iraq extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1002 hPa | 23 % | 1 °C | 16 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h west |
1003 hPa | 14 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 36 °C 33 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h west-northwest |
1002 hPa | 11 % | 1 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northwest |
1004 hPa | 17 % | 2 °C | 41 % | 0% | 0% | 3% | 39% | |
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1004 hPa | 25 % | 3 °C | 10 % | 0% | 0% | 8% | 3% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1006 hPa | 17 % | 3 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 37 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1003 hPa | 11 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 32 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1002 hPa | 15 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
As Samawah, Iraq - information
State: IraqGPS coordinates: 31.3320; 45.2944
Time zone: Asia / Baghdad
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 152 890
Altitude: 15 m
The administrative part:
- Muḩāfaz̧at al Muthanná, As Samawah
- Samāwa Qadhā’, As Samawah
Something wrong, something missing?
Weather As Samawah, Iraq. Weather forecast As Samawah.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for As Samawah is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information As Samawah
data are always in the local timeSun and light
May 20, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:59 am | 6:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:55 am | 13:51 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:32 am | 7:18 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4 am | 7:50 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:26 am | 8:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/20/2026 8:14 am | 05/20/2026 11:01 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |