Weather Sāmalkot long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Sāmalkot for ten days.
Friday, May 1
37 / 29°C
| 0.1 mm | 9 km/h |
| 29 °C | 35 °C | 5 am | |
| 37 °C | 42 °C | 11 am | |
| 34 °C | 39 °C | 5 pm | |
| 30 °C | 37 °C | 11 pm |
sunrise 5:35 am
sunset 6:21 pm
HOURLY
sunset 6:21 pm
|
|
|
|
Weather forecast Sāmalkot, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| partly cloudy | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southwest |
1007 hPa | 85 % | 26 °C | 17 % | 0% | 17% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 29 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southwest |
1006 hPa | 87 % | 26 °C | 12 % | 0% | 12% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| cloudy | 29 °C 36 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h west-southwest |
1006 hPa | 88 % | 26 °C | 50 % | 0% | 50% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| partly cloudy | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h west-southwest |
1006 hPa | 87 % | 26 °C | 25 % | 0% | 25% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| partly cloudy | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-southwest |
1006 hPa | 85 % | 26 °C | 26 % | 0% | 26% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| cloudy | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1006 hPa | 85 % | 26 °C | 66 % | 0% | 66% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| partly cloudy | 37 °C 42 °C |
0.1 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1006 hPa | 47 % | 23 °C | 19 % | 0% | 7% | 10% | 3% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 34 °C 40 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southeast |
1002 hPa | 61 % | 25 °C | 8 % | 0% | 1% | 3% | 3% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 30 °C 38 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south |
1007 hPa | 88 % | 27 °C | 3 % | 0% | 2% | 0% | 1% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| partly cloudy | 28 °C 36 °C |
0.2 mm | 0.1 m/s0 km/h west |
1005 hPa | 94 % | 27 °C | 13 % | 0% | 13% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| cloudy | 38 °C 42 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southwest |
1005 hPa | 42 % | 23 °C | 65 % | 0% | 63% | 43% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 33 °C 39 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h south-southeast |
1001 hPa | 67 % | 25 °C | 71 % | 0% | 0% | 4% | 71% | |
| 11 PM
2 PM
| cloudy | 30 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1005 hPa | 88 % | 27 °C | 65 % | 0% | 9% | 5% | 60% | |
Sāmalkot, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 17.0568; 82.1764
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Population: 55 097
Altitude: 20 m
The administrative part:
- Andhra Pradesh, Vijayawada
- Godāvari, Rajahmundry
Something wrong, something missing?
Weather Sāmalkot, India. Weather forecast Sāmalkot.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Sāmalkot is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Sāmalkot
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:35 am | 6:21 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:58 am | 12:45 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:12 am | 6:44 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:46 am | 7:10 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:19 am | 7:37 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:16 pm | 05/01/2026 4:59 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |