Weather Sāmalkot long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Sāmalkot for ten days.
Thursday, Apr 30
39 / 27°C
| 0.0 mm | 31 km/h |
| 35 °C | 39 °C | 9 am | |
| 38 °C | 43 °C | 12 pm | |
| 37 °C | 40 °C | 3 pm | |
| 30 °C | 36 °C | 9 pm |
sunrise 5:36 am
sunset 6:21 pm
HOURLY
sunset 6:21 pm
|
|
|
|
Weather forecast Sāmalkot, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-southwest |
1006 hPa | 81 % | 25 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1006 hPa | 82 % | 25 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1005 hPa | 84 % | 25 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1005 hPa | 87 % | 25 °C | 11 % | 0% | 11% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| partly cloudy | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west |
1006 hPa | 88 % | 25 °C | 13 % | 0% | 13% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| cloudy | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west |
1006 hPa | 89 % | 25 °C | 68 % | 0% | 68% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| cloudy | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-southwest |
1007 hPa | 86 % | 25 °C | 52 % | 0% | 52% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| partly cloudy | 30 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southwest |
1008 hPa | 75 % | 25 °C | 33 % | 0% | 33% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| partly cloudy | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west-southwest |
1008 hPa | 63 % | 24 °C | 31 % | 0% | 31% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| partly cloudy | 35 °C 40 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west-southwest |
1008 hPa | 53 % | 23 °C | 35 % | 0% | 35% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| cloudy | 36 °C 40 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west-southwest |
1008 hPa | 46 % | 23 °C | 39 % | 0% | 39% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| partly cloudy | 37 °C 41 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west-southwest |
1007 hPa | 43 % | 22 °C | 17 % | 0% | 6% | 9% | 2% | |
| 12 PM
3 AM
| partly cloudy | 38 °C 42 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1005 hPa | 40 % | 22 °C | 19 % | 0% | 0% | 2% | 17% | |
| 1 PM
4 AM
| partly cloudy | 39 °C 42 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h southwest |
1003 hPa | 38 % | 22 °C | 18 % | 0% | 1% | 7% | 10% | |
| 2 PM
5 AM
| partly cloudy | 39 °C 42 °C |
0.0 mm | 9.7 m/s35 km/h south-southwest |
1002 hPa | 37 % | 22 °C | 36 % | 0% | 0% | 12% | 27% | |
| 3 PM
6 AM
| cloudy | 37 °C 40 °C |
0.0 mm | 10.8 m/s39 km/h south |
1002 hPa | 44 % | 22 °C | 78 % | 0% | 2% | 48% | 59% | |
| 4 PM
7 AM
| cloudy | 36 °C 40 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h south |
1002 hPa | 48 % | 23 °C | 78 % | 0% | 0% | 24% | 71% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h southwest |
1003 hPa | 54 % | 23 °C | 17 % | 0% | 0% | 3% | 14% | |
| 6 PM
9 AM
| cloudy | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h south |
1004 hPa | 65 % | 24 °C | 64 % | 0% | 0% | 10% | 60% | |
| 7 PM
10 AM
| clear | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h south |
1005 hPa | 77 % | 26 °C | 4 % | 0% | 0% | 2% | 3% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 30 °C 36 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h south |
1006 hPa | 82 % | 26 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 30 °C 36 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h south-southwest |
1007 hPa | 84 % | 26 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 30 °C 36 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h south-southwest |
1008 hPa | 84 % | 26 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| partly cloudy | 30 °C 37 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west-southwest |
1008 hPa | 85 % | 26 °C | 28 % | 0% | 28% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| partly cloudy | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southwest |
1007 hPa | 85 % | 26 °C | 17 % | 0% | 17% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 29 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southwest |
1006 hPa | 87 % | 26 °C | 12 % | 0% | 12% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| cloudy | 29 °C 36 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h west-southwest |
1006 hPa | 88 % | 26 °C | 50 % | 0% | 50% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| partly cloudy | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h west-southwest |
1006 hPa | 87 % | 26 °C | 25 % | 0% | 25% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| partly cloudy | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-southwest |
1006 hPa | 85 % | 26 °C | 26 % | 0% | 26% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| cloudy | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1006 hPa | 85 % | 26 °C | 66 % | 0% | 66% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| partly cloudy | 37 °C 42 °C |
0.1 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1006 hPa | 47 % | 23 °C | 19 % | 0% | 7% | 10% | 3% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 34 °C 40 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southeast |
1002 hPa | 61 % | 25 °C | 8 % | 0% | 1% | 3% | 3% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 30 °C 38 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south |
1007 hPa | 88 % | 27 °C | 3 % | 0% | 2% | 0% | 1% | |
Sāmalkot, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 17.0568; 82.1764
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Population: 55 097
Altitude: 20 m
The administrative part:
- Andhra Pradesh, Vijayawada
- Godāvari, Rajahmundry
Something wrong, something missing?
Weather Sāmalkot, India. Weather forecast Sāmalkot.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Sāmalkot is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Sāmalkot
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:36 am | 6:21 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:58 am | 12:44 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:13 am | 6:44 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:47 am | 7:09 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:20 am | 7:36 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:26 pm | 04/30/2026 4:23 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |