Weather Kakaguda long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Kakaguda for ten days.
Saturday, May 16
39 / 28°C
| 1.4 mm | 9 km/h |
| 33 °C | 37 °C | 9 am | |
| 38 °C | 41 °C | 12 pm | |
| 35 °C | 38 °C | 3 pm | |
| 31 °C | 35 °C | 9 pm |
sunrise 5:43 am
sunset 6:41 pm
HOURLY
sunset 6:41 pm
|
|
|
|
Weather forecast Kakaguda, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| overcast | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1003 hPa | 36 % | 16 °C | 100 % | 0% | 0% | 95% | 91% | |
| 1 AM
4 PM
| cloudy | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1003 hPa | 39 % | 16 °C | 99 % | 0% | 0% | 12% | 99% | |
| 2 AM
5 PM
| cloudy | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1003 hPa | 42 % | 17 °C | 98 % | 0% | 0% | 5% | 98% | |
| 3 AM
6 PM
| overcast | 31 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1003 hPa | 47 % | 18 °C | 99 % | 0% | 0% | 18% | 99% | |
| 4 AM
7 PM
| cloudy | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1003 hPa | 55 % | 19 °C | 96 % | 0% | 0% | 6% | 95% | |
| 5 AM
8 PM
| cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1004 hPa | 64 % | 21 °C | 86 % | 0% | 0% | 1% | 85% | |
| 6 AM
9 PM
| cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1005 hPa | 70 % | 22 °C | 83 % | 0% | 0% | 3% | 83% | |
| 7 AM
10 PM
| cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1005 hPa | 68 % | 22 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 8 AM
11 PM
| cloudy | 31 °C 36 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1006 hPa | 60 % | 22 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 9 AM
12 AM
| cloudy | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1006 hPa | 50 % | 21 °C | 40 % | 0% | 0% | 0% | 40% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 35 °C 39 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1006 hPa | 42 % | 20 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 11 AM
2 AM
| partly cloudy | 37 °C 40 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1005 hPa | 35 % | 19 °C | 35 % | 0% | 0% | 0% | 35% | |
| 12 PM
3 AM
| cloudy | 38 °C 41 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1004 hPa | 32 % | 18 °C | 68 % | 0% | 0% | 9% | 65% | |
| 1 PM
4 AM
| rain | 39 °C 42 °C |
0.8 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1003 hPa | 31 % | 18 °C | 93 % | 0% | 0% | 34% | 89% | |
| 2 PM
5 AM
| rain | 37 °C 40 °C |
0.4 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1002 hPa | 36 % | 19 °C | 91 % | 0% | 2% | 65% | 86% | |
| 3 PM
6 AM
| light rain showers | 35 °C 39 °C |
0.2 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1002 hPa | 44 % | 20 °C | 91 % | 0% | 0% | 3% | 91% | |
| 4 PM
7 AM
| cloudy | 35 °C 38 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1001 hPa | 39 % | 19 °C | 55 % | 0% | 0% | 5% | 53% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 35 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1002 hPa | 37 % | 18 °C | 65 % | 0% | 0% | 16% | 59% | |
| 6 PM
9 AM
| cloudy | 34 °C 37 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h southeast |
1003 hPa | 44 % | 19 °C | 94 % | 0% | 0% | 8% | 93% | |
| 7 PM
10 AM
| cloudy | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1004 hPa | 50 % | 21 °C | 75 % | 0% | 0% | 4% | 74% | |
| 8 PM
11 AM
| partly cloudy | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1005 hPa | 53 % | 21 °C | 17 % | 0% | 0% | 7% | 10% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1006 hPa | 55 % | 21 °C | 7 % | 0% | 0% | 3% | 3% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1006 hPa | 60 % | 21 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 1% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1006 hPa | 63 % | 22 °C | 7 % | 0% | 0% | 1% | 5% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1005 hPa | 65 % | 22 °C | 3 % | 0% | 0% | 2% | 1% | |
| 1 AM
4 PM
| partly cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1005 hPa | 67 % | 22 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 19% | |
| 2 AM
5 PM
| cloudy | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southeast |
1005 hPa | 69 % | 22 °C | 55 % | 0% | 0% | 0% | 55% | |
| 3 AM
6 PM
| cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1004 hPa | 71 % | 22 °C | 80 % | 0% | 0% | 0% | 80% | |
| 4 AM
7 PM
| cloudy | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1005 hPa | 73 % | 22 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 5 AM
8 PM
| partly cloudy | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southwest |
1006 hPa | 73 % | 22 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
| 6 AM
9 PM
| partly cloudy | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1006 hPa | 71 % | 22 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 7 AM
10 PM
| partly cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1007 hPa | 64 % | 21 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
| 8 AM
11 PM
| partly cloudy | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1007 hPa | 55 % | 21 °C | 36 % | 0% | 0% | 0% | 36% | |
| 9 AM
12 AM
| cloudy | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1007 hPa | 48 % | 20 °C | 62 % | 0% | 0% | 0% | 62% | |
| 10 AM
1 AM
| partly cloudy | 35 °C 39 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1006 hPa | 42 % | 20 °C | 34 % | 0% | 0% | 0% | 34% | |
| 11 AM
2 AM
| partly cloudy | 37 °C 40 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
1006 hPa | 35 % | 18 °C | 35 % | 0% | 0% | 21% | 18% | |
| 12 PM
3 AM
| light rain showers | 38 °C 40 °C |
0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1005 hPa | 31 % | 17 °C | 32 % | 0% | 0% | 18% | 18% | |
| 1 PM
4 AM
| light rain showers | 38 °C 40 °C |
0.1 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1004 hPa | 29 % | 17 °C | 50 % | 0% | 0% | 23% | 34% | |
| 2 PM
5 AM
| cloudy | 38 °C 40 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1003 hPa | 30 % | 17 °C | 71 % | 0% | 0% | 39% | 52% | |
| 3 PM
6 AM
| cloudy | 38 °C 40 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1002 hPa | 30 % | 17 °C | 54 % | 0% | 0% | 22% | 41% | |
| 4 PM
7 AM
| cloudy | 38 °C 40 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1001 hPa | 29 % | 16 °C | 53 % | 0% | 0% | 18% | 43% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 37 °C 39 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1001 hPa | 30 % | 16 °C | 60 % | 0% | 0% | 13% | 54% | |
| 6 PM
9 AM
| cloudy | 36 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1002 hPa | 32 % | 16 °C | 68 % | 0% | 0% | 24% | 59% | |
| 7 PM
10 AM
| cloudy | 35 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1004 hPa | 39 % | 18 °C | 53 % | 0% | 0% | 24% | 39% | |
| 8 PM
11 AM
| partly cloudy | 34 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1004 hPa | 43 % | 19 °C | 25 % | 0% | 0% | 10% | 18% | |
| 9 PM
12 PM
| partly cloudy | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h east-southeast |
1006 hPa | 48 % | 20 °C | 24 % | 0% | 0% | 20% | 4% | |
| 10 PM
1 PM
| partly cloudy | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h southeast |
1007 hPa | 66 % | 20 °C | 32 % | 0% | 0% | 18% | 26% | |
| 11 PM
2 PM
| cloudy | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1006 hPa | 64 % | 21 °C | 39 % | 0% | 0% | 10% | 32% | |
Kakaguda, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 17.4595; 78.5047
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kakaguda, India. Weather forecast Kakaguda.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kakaguda is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kakaguda
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:43 am | 6:41 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:12 pm | 12:57 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:19 am | 7:05 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:53 am | 7:31 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:25 am | 7:59 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:51 am | 05/16/2026 6:19 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |