Weather Howe Terrace the day after tomorrow
Weather forecast Howe Terrace April 30, 2026
During the day morning cloudy, later morning overcast, in the afternoon cloudy, in the evening overcast. The highest temperature 12 °C. Total rainfall 0.7 mm. At night the lowest temperature 4 °C. Total rainfall 0.3 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Howe Terrace, Illinois, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1017 hPa | 92 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1017 hPa | 93 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1017 hPa | 91 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west |
1016 hPa | 90 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1017 hPa | 86 % | 1 °C | 78 % | 0% | 0% | 78% | 0% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1017 hPa | 78 % | 0 °C | 90 % | 0% | 0% | 90% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1017 hPa | 77 % | 0 °C | 69 % | 0% | 0% | 69% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.4 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1017 hPa | 80 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.3 mm | 5.7 m/s21 km/h west-northwest |
1015 hPa | 42 % | 0 °C | 46 % | 0% | 5% | 46% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1015 hPa | 59 % | 1 °C | 97 % | 0% | 85% | 97% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.3 mm | 1.2 m/s4 km/h north |
1018 hPa | 80 % | 2 °C | 99 % | 0% | 99% | 99% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.2 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1018 hPa | 85 % | 2 °C | 98 % | 0% | 29% | 98% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1018 hPa | 46 % | -3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1018 hPa | 55 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 94% | 0% | |
Howe Terrace, Illinois, USA - information
State: Illinois, USAGPS coordinates: 42.1503; -88.1084
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Howe Terrace, Illinois, USA. Weather forecast Howe Terrace.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Howe Terrace is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Howe Terrace
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:49 am | 7:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:49 pm | 14:01 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:18 am | 8:22 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:41 am | 8:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:01 am | 9:39 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:09 pm | 04/30/2026 4:57 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |