Weather Howe Terrace today
| 17 °C | 15 °C | 4 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 6 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 8 pm | |
| 11 °C | 10 °C | 10 pm |
sunrise 5:51 am
sunset 7:48 pm
HOURLY
sunset 7:48 pm
Weather forecast Howe Terrace April 28, 2026
During the day cloudy, in the evening rain. The highest temperature 17 °C. Total rainfall 3.6 mm. At night cloudy. The lowest temperature 10 °C. Total rainfall 0.2 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Howe Terrace, Illinois, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h west-southwest |
1003 hPa | 95 % | 14 °C | 14 % | 0% | 14% | 0% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h west-southwest |
1004 hPa | 90 % | 12 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h west |
1005 hPa | 84 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h west |
1006 hPa | 81 % | 8 °C | 28 % | 0% | 28% | 0% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h west |
1007 hPa | 82 % | 7 °C | 39 % | 0% | 39% | 0% | 0% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west |
1008 hPa | 82 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h west |
1009 hPa | 80 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h west |
1010 hPa | 77 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h west |
1012 hPa | 73 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h west-northwest |
1012 hPa | 68 % | 5 °C | 62 % | 0% | 62% | 0% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h west-northwest |
1013 hPa | 65 % | 5 °C | 93 % | 0% | 88% | 0% | 45% | |
| 11 AM
12 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h west-northwest |
1013 hPa | 61 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 100% | |
| 12 PM
1 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-northwest |
1013 hPa | 58 % | 5 °C | 100 % | 0% | 70% | 100% | 96% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west-northwest |
1013 hPa | 56 % | 6 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west |
1013 hPa | 56 % | 7 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west |
1013 hPa | 55 % | 7 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 4 PM
5 PM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1013 hPa | 53 % | 7 °C | 24 % | 0% | 0% | 0% | 23% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-northwest |
1012 hPa | 52 % | 6 °C | 95 % | 0% | 0% | 7% | 95% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1012 hPa | 55 % | 6 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 22% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1012 hPa | 64 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 43% | 98% | |
| 8 PM
9 PM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.4 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1012 hPa | 69 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 68% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
1.9 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1013 hPa | 72 % | 7 °C | 89 % | 0% | 0% | 38% | 83% | |
| 10 PM
11 PM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.1 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1013 hPa | 81 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 99% | |
| 11 PM
12 AM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.6 mm | 3.6 m/s13 km/h northwest |
1014 hPa | 83 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 84% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.5 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1014 hPa | 85 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 63% | |
| 1 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1014 hPa | 86 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 67% | |
| 2 AM
3 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1013 hPa | 87 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 14% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1013 hPa | 82 % | 6 °C | 98 % | 0% | 0% | 98% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| light rain | 9 °C 7 °C |
0.1 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1013 hPa | 77 % | 5 °C | 96 % | 0% | 0% | 95% | 33% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1013 hPa | 78 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1014 hPa | 73 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 1% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northwest |
1014 hPa | 70 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northwest |
1014 hPa | 68 % | 4 °C | 12 % | 0% | 0% | 12% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1014 hPa | 65 % | 4 °C | 18 % | 0% | 1% | 18% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1014 hPa | 60 % | 4 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northwest |
1014 hPa | 54 % | 4 °C | 21 % | 0% | 16% | 17% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| partly cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northwest |
1014 hPa | 52 % | 3 °C | 15 % | 0% | 10% | 11% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| partly cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h northwest |
1014 hPa | 48 % | 3 °C | 30 % | 0% | 3% | 30% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| partly cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h northwest |
1013 hPa | 45 % | 2 °C | 26 % | 0% | 11% | 25% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| partly cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h west-northwest |
1014 hPa | 42 % | 1 °C | 25 % | 0% | 6% | 25% | 0% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west-northwest |
1013 hPa | 40 % | 0 °C | 91 % | 0% | 0% | 91% | 0% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h northwest |
1014 hPa | 39 % | 0 °C | 69 % | 0% | 3% | 69% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h north |
1015 hPa | 51 % | 1 °C | 77 % | 0% | 6% | 77% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northeast |
1016 hPa | 72 % | 4 °C | 65 % | 0% | 15% | 62% | 0% | |
| 8 PM
9 PM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1016 hPa | 79 % | 4 °C | 33 % | 0% | 11% | 28% | 0% | |
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1017 hPa | 84 % | 4 °C | 84 % | 0% | 20% | 83% | 0% | |
| 10 PM
11 PM
| clear | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1018 hPa | 87 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
12 AM
| clear | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1017 hPa | 88 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Howe Terrace, Illinois, USA - information
State: Illinois, USAGPS coordinates: 42.1503; -88.1084
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Howe Terrace, Illinois, USA. Weather forecast Howe Terrace.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Howe Terrace is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Howe Terrace
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Howe Terrace
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:51 am | 7:48 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:49 pm | 13:56 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:20 am | 8:19 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:44 am | 8:55 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:05 am | 9:36 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:59 pm | 04/28/2026 4:17 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |