Weather Red Rock Junction the day after tomorrow
Weather forecast Red Rock Junction April 30, 2026
During the day morning clear, in the afternoon initially clear, later cloudy. The highest temperature 13 °C. At night overcast. The lowest temperature 4 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Red Rock Junction, Idaho, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1013 hPa | 80 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1018 hPa | 90 % | 0 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1017 hPa | 36 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-northwest |
1015 hPa | 29 % | -4 °C | 38 % | 0% | 0% | 38% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east |
1018 hPa | 52 % | -3 °C | 97 % | 0% | 0% | 10% | 97% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.1 mm | 0.7 m/s3 km/h east-southeast |
1019 hPa | 54 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| rain showers | 14 °C 12 °C |
1.2 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1019 hPa | 40 % | 0 °C | 32 % | 0% | 1% | 32% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1016 hPa | 32 % | -1 °C | 52 % | 0% | 0% | 50% | 3% | |
Red Rock Junction, Idaho, USA - information
State: Idaho, USAGPS coordinates: 42.3544; -112.0500
Time zone: America / Boise
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather Red Rock Junction, Idaho, USA. Weather forecast Red Rock Junction.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Red Rock Junction is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Red Rock Junction
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:24 am | 8:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:25 pm | 14:02 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:53 am | 8:58 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:16 am | 9:35 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:35 am | 10:16 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:49 pm | 04/30/2026 5:34 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |