Weather Red Rock Junction today
Weather forecast Red Rock Junction April 28, 2026
During the day morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later overcast. The highest temperature 8 °C. Total rainfall 6.1 mm. At night the lowest temperature 2 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Red Rock Junction, Idaho, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 2 °C 0 °C |
0.3 mm | 0.8 m/s3 km/h east |
1014 hPa | 90 % | 0 °C | 34 % | 0% | 0% | 5% | 31% | |
| 6 AM
8 AM
| rain | 3 °C 1 °C |
2.5 mm | 0.2 m/s1 km/h southeast |
1014 hPa | 87 % | 0 °C | 100 % | 0% | 30% | 100% | 99% | |
| 12 PM
2 PM
| rain | 8 °C 6 °C |
3.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1014 hPa | 67 % | 2 °C | 100 % | 0% | 23% | 100% | 64% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.3 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1013 hPa | 78 % | 3 °C | 97 % | 0% | 29% | 96% | 32% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.1 mm | 0.2 m/s1 km/h northeast |
1011 hPa | 88 % | 2 °C | 99 % | 0% | 0% | 98% | 79% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.2 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1010 hPa | 94 % | 0 °C | 99 % | 0% | 25% | 83% | 93% | |
| 12 PM
2 PM
| light rain showers | 10 °C 8 °C |
0.5 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1009 hPa | 53 % | 1 °C | 85 % | 0% | 19% | 27% | 77% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.2 mm | 4.4 m/s16 km/h northwest |
1009 hPa | 43 % | -1 °C | 43 % | 0% | 2% | 42% | 0% | |
Red Rock Junction, Idaho, USA - information
State: Idaho, USAGPS coordinates: 42.3544; -112.0500
Time zone: America / Boise
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather Red Rock Junction, Idaho, USA. Weather forecast Red Rock Junction.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Red Rock Junction is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Red Rock Junction
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Red Rock Junction
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:27 am | 8:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:25 pm | 13:57 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:56 am | 8:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:19 am | 9:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:39 am | 10:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:39 pm | 04/28/2026 4:54 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |