Weather Ludashát week
Weather forecast for Ludashát for this and next week.
Tuesday, May 19
20 / 11°C
| 0.2 mm | 3 km/h |
| 11 °C | 11 °C | 2 am | |
| 14 °C | 14 °C | 8 am | |
| 20 °C | 20 °C | 2 pm | |
| 16 °C | 17 °C | 8 pm |
sunrise 4:51 am
sunset 8:12 pm
HOURLY
sunset 8:12 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ludashát, Hungary extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northeast |
1015 hPa | 96 % | 10 °C | 89 % | 0% | 33% | 14% | 79% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1016 hPa | 81 % | 11 °C | 95 % | 0% | 31% | 14% | 92% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northeast |
1016 hPa | 65 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 14% | 80% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1016 hPa | 82 % | 13 °C | 57 % | 0% | 0% | 5% | 55% | |
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1017 hPa | 80 % | 11 °C | 52 % | 0% | 8% | 1% | 46% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1018 hPa | 72 % | 12 °C | 16 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 24 °C 24 °C |
0.2 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1018 hPa | 53 % | 13 °C | 7 % | 0% | 1% | 2% | 4% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1018 hPa | 74 % | 14 °C | 4 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
Ludashát, Hungary - information
State: HungaryGPS coordinates: 47.9667; 21.1667
Time zone: Europe / Budapest
Something wrong, something missing?
Weather Ludashát, Hungary. Weather forecast Ludashát.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ludashát is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ludashát
data are always in the local timeSun and light
May 19, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:51 am | 8:12 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:31 pm | 15:20 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:13 am | 8:51 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:24 am | 9:39 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:21 am | 10:44 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/19/2026 6:32 am | 05/19/2026 11:56 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |