Weather Ludashát week
Weather forecast for Ludashát for this and next week.
Saturday, May 16
20 / 11°C
| 11.9 mm | 15 km/h |
| 14 °C | 15 °C | 9 am | |
| 19 °C | 19 °C | 12 pm | |
| 18 °C | 19 °C | 3 pm | |
| 15 °C | 16 °C | 9 pm |
sunrise 4:55 am
sunset 8:08 pm
HOURLY
sunset 8:08 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ludashát, Hungary extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1003 hPa | 95 % | 11 °C | 99 % | 0% | 5% | 22% | 99% | |
| 1 AM
7 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.2 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1003 hPa | 95 % | 10 °C | 100 % | 0% | 10% | 88% | 98% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1002 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 0% | 6% | 97% | 96% | |
| 3 AM
9 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1002 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 4% | 71% | 98% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.4 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1002 hPa | 94 % | 10 °C | 100 % | 0% | 21% | 96% | 99% | |
| 5 AM
11 PM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
1.1 mm | 3.3 m/s12 km/h east |
1001 hPa | 95 % | 10 °C | 100 % | 0% | 9% | 96% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.7 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1001 hPa | 95 % | 10 °C | 100 % | 0% | 28% | 93% | 97% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1001 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 24% | 93% | 97% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.2 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1001 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 20% | 94% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1001 hPa | 92 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 74% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1000 hPa | 81 % | 13 °C | 97 % | 0% | 6% | 71% | 93% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1000 hPa | 70 % | 12 °C | 97 % | 0% | 2% | 54% | 96% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southwest |
1000 hPa | 64 % | 12 °C | 97 % | 0% | 31% | 25% | 96% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1000 hPa | 62 % | 12 °C | 100 % | 0% | 77% | 11% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 20 °C 20 °C |
1.6 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
999 hPa | 62 % | 12 °C | 99 % | 0% | 85% | 60% | 97% | |
| 3 PM
9 AM
| heavy rain | 18 °C 19 °C |
2.5 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
999 hPa | 75 % | 13 °C | 100 % | 0% | 56% | 50% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
999 hPa | 91 % | 14 °C | 100 % | 0% | 10% | 44% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
999 hPa | 90 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 30% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
998 hPa | 85 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 53% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
999 hPa | 89 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 96% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.6 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
999 hPa | 92 % | 14 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 96% | |
| 9 PM
3 PM
| heavy rain | 15 °C 16 °C |
1.4 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1000 hPa | 95 % | 14 °C | 100 % | 0% | 5% | 100% | 97% | |
| 10 PM
4 PM
| heavy rain | 15 °C 16 °C |
1.7 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1000 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 0% | 3% | 98% | 99% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
999 hPa | 95 % | 13 °C | 99 % | 0% | 0% | 77% | 96% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.8 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northeast |
1000 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 2% | 27% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.3 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northeast |
1000 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 22% | 60% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h north-northeast |
1000 hPa | 92 % | 11 °C | 100 % | 0% | 7% | 33% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h north-northeast |
1000 hPa | 90 % | 10 °C | 100 % | 0% | 5% | 39% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h north-northeast |
1000 hPa | 88 % | 10 °C | 100 % | 0% | 3% | 71% | 99% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h north |
1000 hPa | 86 % | 9 °C | 100 % | 0% | 29% | 99% | 98% | |
| 6 AM
12 AM
| heavy rain | 13 °C 12 °C |
1.3 mm | 7.0 m/s25 km/h north |
1001 hPa | 84 % | 10 °C | 100 % | 0% | 28% | 100% | 93% | |
| 7 AM
1 AM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
1.4 mm | 6.9 m/s25 km/h north-northeast |
1001 hPa | 88 % | 10 °C | 100 % | 0% | 38% | 99% | 90% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.2 mm | 7.1 m/s26 km/h north-northeast |
1002 hPa | 90 % | 10 °C | 100 % | 0% | 56% | 81% | 98% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h north-northeast |
1003 hPa | 85 % | 11 °C | 100 % | 0% | 76% | 69% | 98% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h north-northeast |
1003 hPa | 81 % | 11 °C | 100 % | 0% | 89% | 30% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h north-northeast |
1004 hPa | 70 % | 11 °C | 99 % | 0% | 85% | 50% | 88% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 18 °C 17 °C |
0.2 mm | 6.6 m/s24 km/h north-northeast |
1004 hPa | 67 % | 11 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 93% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north-northeast |
1005 hPa | 69 % | 12 °C | 99 % | 0% | 65% | 74% | 96% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 18 °C 18 °C |
0.3 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northeast |
1005 hPa | 67 % | 12 °C | 96 % | 0% | 31% | 82% | 71% | |
| 3 PM
9 AM
| heavy rain | 18 °C 17 °C |
1.4 mm | 6.0 m/s22 km/h north-northeast |
1005 hPa | 66 % | 12 °C | 99 % | 0% | 65% | 88% | 71% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 16 °C 16 °C |
0.6 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northeast |
1006 hPa | 82 % | 13 °C | 99 % | 0% | 39% | 93% | 82% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 16 °C 16 °C |
0.4 mm | 4.7 m/s17 km/h north |
1006 hPa | 84 % | 13 °C | 100 % | 0% | 38% | 98% | 94% | |
| 6 PM
12 PM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.3 mm | 4.7 m/s17 km/h north |
1007 hPa | 85 % | 12 °C | 100 % | 0% | 22% | 100% | 89% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.5 mm | 4.5 m/s16 km/h north |
1008 hPa | 85 % | 11 °C | 100 % | 0% | 15% | 100% | 96% | |
| 8 PM
2 PM
| heavy rain | 13 °C 12 °C |
1.3 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northwest |
1008 hPa | 87 % | 10 °C | 100 % | 0% | 12% | 100% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.8 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
1009 hPa | 89 % | 10 °C | 100 % | 0% | 2% | 99% | 99% | |
| 10 PM
4 PM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.6 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northwest |
1009 hPa | 90 % | 10 °C | 100 % | 0% | 6% | 96% | 97% | |
| 11 PM
5 PM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.5 mm | 4.5 m/s16 km/h northwest |
1010 hPa | 90 % | 9 °C | 100 % | 0% | 12% | 100% | 100% | |
Ludashát, Hungary - information
State: HungaryGPS coordinates: 47.9667; 21.1667
Time zone: Europe / Budapest
Something wrong, something missing?
Weather Ludashát, Hungary. Weather forecast Ludashát.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ludashát is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ludashát
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:55 am | 8:08 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:31 pm | 15:13 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:17 am | 8:46 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:30 am | 9:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:29 am | 10:36 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:04 am | 05/16/2026 8:18 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |