Weather Georgsmarienhütte weekend
Weather forecast for Georgsmarienhütte for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning clear, later morning overcast, in the evening rain. Sunday during the day morning overcast, later morning cloudy, in the afternoon rain, in the evening light rain.
Friday, May 1
22 / 10°C
| 0.0 mm | 17 km/h |
| 10 °C | 7 °C | 2 am | |
| 10 °C | 7 °C | 8 am | |
| 22 °C | 19 °C | 2 pm | |
| 21 °C | 19 °C | 8 pm |
sunrise 5:57 am
sunset 8:53 pm
HOURLY
sunset 8:53 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Georgsmarienhütte, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1028 hPa | 44 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1028 hPa | 48 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 22 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southeast |
1026 hPa | 24 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southeast |
1022 hPa | 30 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1022 hPa | 50 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1020 hPa | 45 % | 3 °C | 100 % | 0% | 4% | 3% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1018 hPa | 40 % | 10 °C | 99 % | 0% | 5% | 9% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 22 °C 21 °C |
2.2 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southwest |
1015 hPa | 47 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 95% | 100% | |
Georgsmarienhütte, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 52.2030; 8.0448
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Georgsmarienhütte, Germany. Weather forecast Georgsmarienhütte.
Georgsmarienhütte - weather nearby - bigger cities
Georgsmarienhütte - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Georgsmarienhütte is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Georgsmarienhütte
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:57 am | 8:53 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:24 pm | 14:56 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:17 am | 9:33 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:27 am | 10:23 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:23 am | 11:29 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:58 pm | 05/01/2026 5:20 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |