Weather Hagen weekend
Weather forecast for Hagen for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning clear, later morning cloudy, in the afternoon rain. Sunday during the day morning light rain showers, later morning overcast, in the afternoon light rain showers, in the evening rain.
Friday, May 1
21 / 11°C
| 0.0 mm | 17 km/h |
| 11 °C | 8 °C | 2 am | |
| 11 °C | 8 °C | 8 am | |
| 21 °C | 19 °C | 2 pm | |
| 21 °C | 19 °C | 8 pm |
sunrise 5:57 am
sunset 8:53 pm
HOURLY
sunset 8:53 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Hagen, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1028 hPa | 46 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1027 hPa | 51 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 21 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h southeast |
1024 hPa | 28 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1020 hPa | 31 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southeast |
1019 hPa | 48 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.3 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1017 hPa | 49 % | 3 °C | 50 % | 0% | 0% | 0% | 50% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 23 °C 22 °C |
1.6 mm | 5.9 m/s21 km/h southwest |
1014 hPa | 44 % | 10 °C | 100 % | 0% | 20% | 28% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.1 mm | 1.2 m/s4 km/h northwest |
1013 hPa | 52 % | 9 °C | 63 % | 0% | 6% | 7% | 58% | |
Hagen, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 52.1963; 7.9804
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Hagen, Germany. Weather forecast for Hagen am Teutoburger Wald.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Hagen am Teutoburger Wald is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Hagen
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:57 am | 8:53 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:25 pm | 14:56 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:17 am | 9:33 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:28 am | 10:23 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:24 am | 11:29 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:58 pm | 05/01/2026 5:21 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |