Weather Gemünden an der Wohra tomorrow
| 8 °C | 4 °C | 9 am | |
| 13 °C | 9 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 13 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 9 °C | 9 pm |
sunrise 5:59 am
sunset 8:44 pm
HOURLY
sunset 8:44 pm
Weather forecast Gemünden an der Wohra April 30, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning clear. The highest temperature 16 °C. At night clear. The lowest temperature 3 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gemünden an der Wohra, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1029 hPa | 37 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1030 hPa | 39 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1030 hPa | 40 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1030 hPa | 43 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1030 hPa | 43 % | -6 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1030 hPa | 44 % | -7 °C | 67 % | 0% | 0% | 0% | 67% | |
| 6 AM
12 AM
| partly cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1030 hPa | 46 % | -7 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1031 hPa | 47 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1031 hPa | 45 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1031 hPa | 37 % | -5 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1031 hPa | 33 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1030 hPa | 28 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east |
1030 hPa | 25 % | -6 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east |
1029 hPa | 25 % | -5 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east |
1029 hPa | 25 % | -4 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east |
1028 hPa | 26 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east |
1027 hPa | 27 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east |
1027 hPa | 28 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east |
1027 hPa | 29 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1027 hPa | 32 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1027 hPa | 36 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1027 hPa | 40 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1028 hPa | 44 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1028 hPa | 49 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1028 hPa | 51 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1028 hPa | 53 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1028 hPa | 56 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1028 hPa | 59 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1028 hPa | 63 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1028 hPa | 65 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1028 hPa | 66 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1028 hPa | 63 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1028 hPa | 57 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1026 hPa | 33 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1022 hPa | 43 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Gemünden an der Wohra, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 50.9740; 8.9695
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Gemünden an der Wohra, Germany. Weather forecast Gemünden an der Wohra.
Gemünden an der Wohra - weather nearby - bigger cities
Gemünden an der Wohra - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gemünden an der Wohra is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Gemünden an der Wohra
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:59 am | 8:44 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:21 pm | 14:45 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:21 am | 9:22 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:34 am | 10:10 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:36 am | 11:09 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:36 pm | 04/30/2026 5:07 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |