Weather Gemünden an der Wohra the day after tomorrow
Weather forecast Gemünden an der Wohra May 1, 2026
During the day clear. The highest temperature 20 °C. At night clear. The lowest temperature 6 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gemünden an der Wohra, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1028 hPa | 51 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1028 hPa | 53 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1028 hPa | 56 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1028 hPa | 59 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1028 hPa | 63 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1028 hPa | 65 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1028 hPa | 66 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1028 hPa | 63 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1028 hPa | 57 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1026 hPa | 33 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1022 hPa | 43 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1022 hPa | 62 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1021 hPa | 57 % | 3 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 22 °C 21 °C |
0.1 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1018 hPa | 37 % | 7 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.1 mm | 0.8 m/s3 km/h south |
1014 hPa | 67 % | 13 °C | 48 % | 0% | 0% | 20% | 34% | |
Gemünden an der Wohra, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 50.9740; 8.9695
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Gemünden an der Wohra, Germany. Weather forecast Gemünden an der Wohra.
Gemünden an der Wohra - weather nearby - bigger cities
Gemünden an der Wohra - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gemünden an der Wohra is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Gemünden an der Wohra
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:57 am | 8:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:21 pm | 14:48 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:19 am | 9:24 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:31 am | 10:12 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:32 am | 11:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:50 pm | 05/01/2026 5:21 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |