Weather Gellenbeck tomorrow
| 10 °C | 7 °C | 9 am | |
| 14 °C | 11 °C | 12 pm | |
| 17 °C | 14 °C | 3 pm | |
| 15 °C | 12 °C | 9 pm |
sunrise 5:59 am
sunset 8:52 pm
HOURLY
sunset 8:52 pm
Weather forecast Gellenbeck April 30, 2026
During the day morning clear, later morning partly cloudy, in the afternoon cloudy, in the evening clear. The highest temperature 18 °C. At night the lowest temperature 5 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gellenbeck, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1030 hPa | 43 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1031 hPa | 45 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1031 hPa | 47 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1031 hPa | 47 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1031 hPa | 48 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1031 hPa | 48 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1031 hPa | 49 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1031 hPa | 47 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1032 hPa | 44 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1032 hPa | 37 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-southeast |
1032 hPa | 29 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-southeast |
1032 hPa | 27 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-southeast |
1031 hPa | 26 % | -4 °C | 41 % | 0% | 0% | 0% | 41% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 16 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-southeast |
1031 hPa | 26 % | -3 °C | 67 % | 0% | 0% | 0% | 67% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 16 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h east-southeast |
1030 hPa | 25 % | -3 °C | 64 % | 0% | 0% | 0% | 64% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-southeast |
1030 hPa | 26 % | -2 °C | 23 % | 0% | 0% | 0% | 23% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-southeast |
1029 hPa | 26 % | -1 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-southeast |
1028 hPa | 27 % | 0 °C | 37 % | 0% | 0% | 0% | 37% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-southeast |
1028 hPa | 28 % | 0 °C | 71 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-southeast |
1028 hPa | 29 % | 0 °C | 65 % | 0% | 0% | 0% | 65% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1028 hPa | 31 % | 0 °C | 36 % | 0% | 0% | 0% | 36% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1028 hPa | 35 % | 0 °C | 23 % | 0% | 0% | 0% | 23% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-southeast |
1029 hPa | 38 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1029 hPa | 44 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1029 hPa | 47 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1029 hPa | 49 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1029 hPa | 53 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1029 hPa | 55 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1029 hPa | 55 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1028 hPa | 56 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1028 hPa | 56 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southeast |
1028 hPa | 54 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1028 hPa | 51 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1028 hPa | 44 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1028 hPa | 36 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southeast |
1028 hPa | 30 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southeast |
1027 hPa | 25 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 21 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h southeast |
1026 hPa | 24 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 22 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h southeast |
1026 hPa | 23 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1021 hPa | 30 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Gellenbeck, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 52.1967; 7.9495
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Gellenbeck, Germany. Weather forecast Gellenbeck.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gellenbeck is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Gellenbeck
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:59 am | 8:52 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:25 pm | 14:52 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:20 am | 9:32 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:30 am | 10:21 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:28 am | 11:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:43 pm | 04/30/2026 5:08 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |