Weather Gellenbeck long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Gellenbeck for ten days.
Monday, May 4
21 / 15°C
| 0.0 mm | 13 km/h |
| 16 °C | 16 °C | 2 am | |
| 15 °C | 15 °C | 8 am | |
| 21 °C | 20 °C | 2 pm | |
| 17 °C | 16 °C | 8 pm |
sunrise 5:52 am
sunset 8:59 pm
HOURLY
sunset 8:59 pm
|
|
|
|
Weather forecast Gellenbeck, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1010 hPa | 65 % | 9 °C | 92 % | 0% | 2% | 0% | 92% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1011 hPa | 85 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
1011 hPa | 47 % | 9 °C | 100 % | 0% | 27% | 92% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northwest |
1011 hPa | 58 % | 8 °C | 100 % | 0% | 44% | 100% | 99% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1013 hPa | 81 % | 6 °C | 83 % | 0% | 0% | 32% | 82% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1014 hPa | 83 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1013 hPa | 46 % | 5 °C | 100 % | 0% | 58% | 0% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1012 hPa | 54 % | 5 °C | 100 % | 0% | 17% | 0% | 100% | |
Gellenbeck, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 52.1967; 7.9495
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Gellenbeck, Germany. Weather forecast Gellenbeck.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gellenbeck is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Gellenbeck
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:52 am | 8:59 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:24 pm | 15:06 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:11 am | 9:39 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:20 am | 10:31 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:12 am | 11:40 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 11:40 pm | 05/04/2026 6:29 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |