Weather Freienhufen long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Freienhufen for ten days.
Wednesday, May 6
16 / 14°C
| 6.3 mm | 9 km/h |
| 15 °C | 15 °C | 2 am | |
| 14 °C | 14 °C | 8 am | |
| 16 °C | 17 °C | 2 pm | |
| 15 °C | 15 °C | 8 pm |
sunrise 5:26 am
sunset 8:36 pm
HOURLY
sunset 8:36 pm
|
|
|
|
Weather forecast Freienhufen, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/06/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.2 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1008 hPa | 87 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 85% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
5.1 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1008 hPa | 87 % | 11 °C | 100 % | 0% | 3% | 89% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 16 °C 17 °C |
1.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1008 hPa | 84 % | 13 °C | 100 % | 0% | 3% | 99% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1009 hPa | 79 % | 11 °C | 100 % | 0% | 68% | 88% | 100% | |
Thursday 05/07/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-northwest |
1012 hPa | 85 % | 8 °C | 97 % | 0% | 50% | 17% | 95% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1015 hPa | 70 % | 6 °C | 13 % | 0% | 0% | 13% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1016 hPa | 45 % | 6 °C | 35 % | 0% | 4% | 32% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1016 hPa | 52 % | 6 °C | 7 % | 0% | 0% | 4% | 2% | |
Freienhufen, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 51.5839; 13.9600
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Freienhufen, Germany. Weather forecast Freienhufen.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Freienhufen is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Freienhufen
data are always in the local timeSun and light
May 6, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:26 am | 8:36 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1 pm | 15:09 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:46 am | 9:16 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:55 am | 10:07 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:48 am | 11:16 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/06/2026 1:06 am | 05/06/2026 7:45 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |