Weather Freienhufen long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Freienhufen for ten days.
Wednesday, Apr 29
12 / 2°C
| 0.0 mm | 19 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Freienhufen, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1026 hPa | 57 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1026 hPa | 64 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1026 hPa | 67 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1026 hPa | 68 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1026 hPa | 71 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1027 hPa | 72 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1027 hPa | 73 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1027 hPa | 69 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1028 hPa | 60 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1028 hPa | 50 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1029 hPa | 38 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1029 hPa | 32 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northeast |
1029 hPa | 30 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1029 hPa | 29 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northeast |
1029 hPa | 28 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northeast |
1029 hPa | 27 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h northeast |
1029 hPa | 26 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1029 hPa | 27 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1029 hPa | 27 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1029 hPa | 29 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1029 hPa | 34 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1030 hPa | 41 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1031 hPa | 50 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1031 hPa | 55 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1031 hPa | 54 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1031 hPa | 55 % | -4 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southwest |
1032 hPa | 57 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1032 hPa | 61 % | -4 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1032 hPa | 66 % | -4 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1032 hPa | 72 % | -3 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west |
1032 hPa | 76 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1032 hPa | 68 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1032 hPa | 59 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1033 hPa | 47 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1032 hPa | 40 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1032 hPa | 38 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1032 hPa | 37 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1031 hPa | 36 % | 0 °C | 3 % | 0% | 3% | 1% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1031 hPa | 36 % | 0 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1030 hPa | 36 % | 0 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1030 hPa | 37 % | 0 °C | 88 % | 0% | 0% | 88% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1029 hPa | 36 % | 1 °C | 67 % | 0% | 0% | 67% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1029 hPa | 38 % | 1 °C | 68 % | 0% | 0% | 68% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1029 hPa | 44 % | 2 °C | 21 % | 0% | 0% | 21% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1029 hPa | 56 % | 3 °C | 12 % | 0% | 0% | 3% | 10% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1029 hPa | 57 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1029 hPa | 56 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west |
1029 hPa | 60 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Freienhufen, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 51.5839; 13.9600
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Freienhufen, Germany. Weather forecast Freienhufen.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Freienhufen is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Freienhufen
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:39 am | 8:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:01 pm | 14:45 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5 am | 9:03 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:13 am | 9:51 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:14 am | 10:51 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:02 pm | 04/29/2026 4:33 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |