Weather Royas weekend
Weather forecast for Royas for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning light rain showers, later morning rain, in the afternoon partly cloudy, in the evening clear. Sunday during the day partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later rain showers.
Sunday, May 17
17 / 5°C
| 1.1 mm | 4 km/h |
| 10 °C | 8 °C | 9 am | |
| 14 °C | 13 °C | 12 pm | |
| 17 °C | 16 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 14 °C | 9 pm |
sunrise 6:06 am
sunset 9:06 pm
HOURLY
sunset 9:06 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Royas, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1016 hPa | 78 % | 4 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1016 hPa | 76 % | 3 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1016 hPa | 76 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1016 hPa | 77 % | 3 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1015 hPa | 79 % | 3 °C | 3 % | 0% | 2% | 0% | 1% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1015 hPa | 85 % | 3 °C | 30 % | 5% | 9% | 0% | 23% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1016 hPa | 91 % | 3 °C | 46 % | 9% | 17% | 0% | 36% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1016 hPa | 90 % | 4 °C | 64 % | 7% | 8% | 0% | 61% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1016 hPa | 82 % | 5 °C | 71 % | 3% | 3% | 5% | 69% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1016 hPa | 75 % | 5 °C | 63 % | 0% | 3% | 8% | 59% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1016 hPa | 68 % | 6 °C | 42 % | 0% | 6% | 11% | 36% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1016 hPa | 60 % | 5 °C | 10 % | 0% | 0% | 7% | 5% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1016 hPa | 56 % | 5 °C | 8 % | 0% | 0% | 7% | 1% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1016 hPa | 56 % | 6 °C | 8 % | 0% | 0% | 6% | 3% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1015 hPa | 58 % | 7 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1015 hPa | 57 % | 8 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north |
1014 hPa | 56 % | 8 °C | 7 % | 0% | 3% | 6% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1014 hPa | 55 % | 8 °C | 18 % | 0% | 3% | 8% | 11% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1013 hPa | 55 % | 8 °C | 10 % | 0% | 1% | 5% | 6% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northeast |
1013 hPa | 57 % | 8 °C | 40 % | 0% | 0% | 10% | 36% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1013 hPa | 73 % | 11 °C | 71 % | 0% | 10% | 39% | 58% | |
| 9 PM
3 PM
| rain showers | 14 °C 14 °C |
0.3 mm | 0.9 m/s3 km/h west-southwest |
1014 hPa | 78 % | 10 °C | 72 % | 0% | 0% | 34% | 57% | |
| 10 PM
4 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.5 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1015 hPa | 87 % | 10 °C | 87 % | 0% | 2% | 68% | 60% | |
| 11 PM
5 PM
| rain showers | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1015 hPa | 91 % | 10 °C | 72 % | 0% | 2% | 57% | 32% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1015 hPa | 92 % | 10 °C | 67 % | 0% | 19% | 50% | 27% | |
| 1 AM
7 PM
| rain showers | 11 °C 11 °C |
0.3 mm | 1.1 m/s4 km/h west |
1015 hPa | 91 % | 9 °C | 77 % | 0% | 20% | 40% | 61% | |
| 2 AM
8 PM
| heavy rain | 10 °C 10 °C |
1.3 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1015 hPa | 93 % | 9 °C | 96 % | 0% | 46% | 75% | 82% | |
| 3 AM
9 PM
| rain showers | 11 °C 11 °C |
0.3 mm | 1.1 m/s4 km/h south |
1015 hPa | 94 % | 10 °C | 82 % | 0% | 12% | 57% | 68% | |
| 4 AM
10 PM
| rain showers | 10 °C 10 °C |
0.8 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1015 hPa | 96 % | 9 °C | 84 % | 0% | 24% | 66% | 70% | |
| 5 AM
11 PM
| rain showers | 10 °C 10 °C |
0.5 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1015 hPa | 95 % | 9 °C | 79 % | 0% | 28% | 68% | 54% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 10 °C 10 °C |
0.7 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1015 hPa | 95 % | 8 °C | 91 % | 0% | 35% | 86% | 67% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1016 hPa | 97 % | 9 °C | 77 % | 0% | 35% | 67% | 18% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain showers | 11 °C 11 °C |
0.6 mm | 0.9 m/s3 km/h west-northwest |
1016 hPa | 96 % | 10 °C | 64 % | 0% | 33% | 47% | 8% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 16 °C 16 °C |
3.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1017 hPa | 71 % | 10 °C | 50 % | 0% | 6% | 44% | 4% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-northwest |
1018 hPa | 88 % | 10 °C | 13 % | 0% | 3% | 11% | 0% | |
Royas, France - information
State: FranceGPS coordinates: 45.5058; 5.1031
Time zone: Europe / Paris
Something wrong, something missing?
Weather Royas, France. Weather forecast Royas.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Royas is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Royas
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:06 am | 9:06 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:35 pm | 14:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:31 am | 9:41 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:47 am | 10:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:54 am | 11:19 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:57 am | 05/17/2026 10:39 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |