Weather Royas weekend
Weather forecast for Royas for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning light rain showers, later morning rain, in the afternoon partly cloudy, in the evening clear. Sunday during the day partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later rain showers.
Saturday, May 16
12 / 5°C
| 2.5 mm | 15 km/h |
| 7 °C | 6 °C | 9 am | |
| 10 °C | 9 °C | 12 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 3 pm | |
| 9 °C | 8 °C | 9 pm |
sunrise 6:07 am
sunset 9:04 pm
HOURLY
sunset 9:04 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Royas, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1009 hPa | 96 % | 5 °C | 15 % | 0% | 10% | 7% | 3% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1009 hPa | 94 % | 4 °C | 11 % | 0% | 10% | 3% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1009 hPa | 95 % | 4 °C | 15 % | 0% | 10% | 8% | 2% | |
| 3 AM
9 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-northwest |
1009 hPa | 96 % | 4 °C | 35 % | 0% | 14% | 29% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1010 hPa | 97 % | 4 °C | 78 % | 0% | 28% | 73% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| light rain | 5 °C 3 °C |
0.1 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1010 hPa | 97 % | 4 °C | 99 % | 0% | 73% | 96% | 38% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 6 °C 5 °C |
0.3 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1010 hPa | 97 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 14% | |
| 7 AM
1 AM
| light rain | 6 °C 4 °C |
0.2 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1010 hPa | 96 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 96% | 1% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.4 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1011 hPa | 92 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 44% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.6 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1011 hPa | 92 % | 6 °C | 93 % | 0% | 82% | 43% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 8 °C 6 °C |
0.3 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1012 hPa | 89 % | 6 °C | 86 % | 0% | 78% | 33% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 9 °C 7 °C |
0.3 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1012 hPa | 83 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 12% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 10 °C 8 °C |
0.2 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1012 hPa | 77 % | 6 °C | 93 % | 0% | 91% | 48% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1013 hPa | 72 % | 6 °C | 71 % | 0% | 67% | 13% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1013 hPa | 66 % | 5 °C | 74 % | 0% | 70% | 18% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain showers | 12 °C 10 °C |
0.1 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northwest |
1013 hPa | 63 % | 5 °C | 67 % | 0% | 60% | 17% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northwest |
1013 hPa | 63 % | 5 °C | 24 % | 0% | 4% | 21% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1013 hPa | 61 % | 5 °C | 11 % | 0% | 3% | 9% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1013 hPa | 60 % | 4 °C | 8 % | 0% | 5% | 7% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1013 hPa | 61 % | 4 °C | 7 % | 0% | 5% | 5% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1014 hPa | 71 % | 6 °C | 5 % | 0% | 3% | 3% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1014 hPa | 76 % | 5 °C | 6 % | 0% | 1% | 5% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1015 hPa | 74 % | 4 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1016 hPa | 78 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1016 hPa | 78 % | 4 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1016 hPa | 76 % | 3 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1016 hPa | 76 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1016 hPa | 77 % | 3 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1015 hPa | 79 % | 3 °C | 3 % | 0% | 2% | 0% | 1% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1015 hPa | 85 % | 3 °C | 30 % | 5% | 9% | 0% | 23% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1016 hPa | 91 % | 3 °C | 46 % | 9% | 17% | 0% | 36% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1016 hPa | 90 % | 4 °C | 64 % | 7% | 8% | 0% | 61% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1016 hPa | 82 % | 5 °C | 71 % | 3% | 3% | 5% | 69% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1016 hPa | 75 % | 5 °C | 63 % | 0% | 3% | 8% | 59% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1016 hPa | 68 % | 6 °C | 42 % | 0% | 6% | 11% | 36% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1016 hPa | 60 % | 5 °C | 10 % | 0% | 0% | 7% | 5% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1016 hPa | 56 % | 5 °C | 8 % | 0% | 0% | 7% | 1% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1016 hPa | 56 % | 6 °C | 8 % | 0% | 0% | 6% | 3% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1015 hPa | 58 % | 7 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1015 hPa | 57 % | 8 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north |
1014 hPa | 56 % | 8 °C | 7 % | 0% | 3% | 6% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1014 hPa | 55 % | 8 °C | 18 % | 0% | 3% | 8% | 11% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1013 hPa | 55 % | 8 °C | 10 % | 0% | 1% | 5% | 6% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northeast |
1013 hPa | 57 % | 8 °C | 40 % | 0% | 0% | 10% | 36% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1013 hPa | 73 % | 11 °C | 71 % | 0% | 10% | 39% | 58% | |
| 9 PM
3 PM
| rain showers | 14 °C 14 °C |
0.3 mm | 0.9 m/s3 km/h west-southwest |
1014 hPa | 78 % | 10 °C | 72 % | 0% | 0% | 34% | 57% | |
| 10 PM
4 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.5 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1015 hPa | 87 % | 10 °C | 87 % | 0% | 2% | 68% | 60% | |
| 11 PM
5 PM
| rain showers | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1015 hPa | 91 % | 10 °C | 72 % | 0% | 2% | 57% | 32% | |
Royas, France - information
State: FranceGPS coordinates: 45.5058; 5.1031
Time zone: Europe / Paris
Something wrong, something missing?
Weather Royas, France. Weather forecast Royas.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Royas is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Royas
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 9:04 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:35 pm | 14:57 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:32 am | 9:40 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:48 am | 10:24 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:56 am | 11:17 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 5:19 am | 05/16/2026 9:15 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |