Weather Les Gonthéaumes the day after tomorrow
| 17 °C | 17 °C | 9 am | |
| 24 °C | 24 °C | 12 pm | |
| 25 °C | 25 °C | 3 pm | |
| 17 °C | 18 °C | 9 pm |
sunrise 6:27 am
sunset 8:41 pm
HOURLY
sunset 8:41 pm
Weather forecast Les Gonthéaumes April 30, 2026
During the day morning clear, later morning partly cloudy, in the afternoon heavy rain, in the evening cloudy. The highest temperature 25 °C. Total rainfall 5.9 mm. At night rain. The lowest temperature 11 °C. Total rainfall 2.0 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Les Gonthéaumes, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southwest |
1016 hPa | 93 % | 13 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south |
1016 hPa | 93 % | 12 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south |
1016 hPa | 94 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south |
1016 hPa | 93 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1016 hPa | 92 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1017 hPa | 90 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1017 hPa | 89 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1017 hPa | 89 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1018 hPa | 83 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1018 hPa | 71 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-southeast |
1018 hPa | 57 % | 10 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1017 hPa | 51 % | 10 °C | 22 % | 0% | 0% | 0% | 22% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain showers | 24 °C 24 °C |
0.1 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1017 hPa | 44 % | 10 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain showers | 25 °C 25 °C |
0.1 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1017 hPa | 40 % | 10 °C | 26 % | 0% | 0% | 19% | 10% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1017 hPa | 39 % | 10 °C | 64 % | 0% | 8% | 39% | 38% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1017 hPa | 43 % | 11 °C | 39 % | 0% | 1% | 22% | 20% | |
| 4 PM
10 AM
| heavy rain | 24 °C 24 °C |
3.7 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1017 hPa | 46 % | 11 °C | 86 % | 0% | 40% | 54% | 44% | |
| 5 PM
11 AM
| heavy rain | 20 °C 22 °C |
1.3 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1019 hPa | 77 % | 15 °C | 96 % | 0% | 25% | 34% | 94% | |
| 6 PM
12 PM
| light rain | 19 °C 20 °C |
0.2 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1019 hPa | 79 % | 15 °C | 100 % | 0% | 2% | 39% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 19 °C 20 °C |
0.4 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1020 hPa | 80 % | 15 °C | 100 % | 0% | 9% | 35% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1020 hPa | 87 % | 15 °C | 100 % | 0% | 0% | 21% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1020 hPa | 92 % | 15 °C | 100 % | 0% | 3% | 10% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southwest |
1021 hPa | 93 % | 14 °C | 99 % | 0% | 0% | 1% | 99% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1021 hPa | 94 % | 14 °C | 89 % | 0% | 4% | 4% | 89% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southwest |
1022 hPa | 95 % | 13 °C | 10 % | 0% | 5% | 1% | 3% | |
| 1 AM
7 PM
| fog | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1022 hPa | 98 % | 13 °C | 45 % | 38% | 44% | 1% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| rain | 13 °C 14 °C |
0.3 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1023 hPa | 100 % | 12 °C | 91 % | 89% | 91% | 14% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.8 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1023 hPa | 99 % | 12 °C | 95 % | 93% | 93% | 43% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.4 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1023 hPa | 99 % | 12 °C | 95 % | 61% | 83% | 56% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| rain showers | 13 °C 14 °C |
0.3 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1023 hPa | 98 % | 12 °C | 78 % | 7% | 65% | 43% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1024 hPa | 97 % | 12 °C | 87 % | 6% | 77% | 45% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| light rain | 13 °C 14 °C |
0.1 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1024 hPa | 98 % | 12 °C | 90 % | 7% | 85% | 43% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1024 hPa | 94 % | 12 °C | 88 % | 8% | 84% | 38% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south |
1025 hPa | 90 % | 13 °C | 82 % | 3% | 74% | 38% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south |
1024 hPa | 82 % | 13 °C | 73 % | 0% | 68% | 27% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1024 hPa | 72 % | 13 °C | 58 % | 0% | 43% | 10% | 21% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 20 °C 21 °C |
0.1 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1024 hPa | 64 % | 13 °C | 93 % | 0% | 21% | 7% | 92% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1023 hPa | 59 % | 12 °C | 92 % | 0% | 13% | 10% | 89% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 21 °C 21 °C |
1.8 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1023 hPa | 58 % | 12 °C | 59 % | 0% | 22% | 9% | 45% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1022 hPa | 87 % | 15 °C | 99 % | 0% | 3% | 25% | 99% | |
Les Gonthéaumes, France - information
State: FranceGPS coordinates: 44.9939; 5.7691
Time zone: Europe / Paris
Something wrong, something missing?
Weather Les Gonthéaumes, France. Weather forecast Les Gonthéaumes.
Les Gonthéaumes - weather nearby - bigger cities
Les Gonthéaumes - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Les Gonthéaumes is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Les Gonthéaumes
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:27 am | 8:41 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:34 pm | 14:13 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:54 am | 9:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:15 am | 9:53 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:31 am | 10:38 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:40 pm | 04/30/2026 5:31 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |