Weather Bringolo weekend
Weather forecast for Bringolo for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day cloudy, later morning light rain, in the afternoon rain, in the evening light rain. Sunday during the day morning light rain, later morning overcast, in the afternoon rain.
Sunday, May 17
14 / 10°C
| 2.8 mm | 24 km/h |
| 11 °C | 9 °C | 9 am | |
| 13 °C | 12 °C | 12 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 9 °C | 9 pm |
sunrise 6:28 am
sunset 9:49 pm
HOURLY
sunset 9:49 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bringolo, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1012 hPa | 89 % | 9 °C | 100 % | 0% | 91% | 100% | 7% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.3 mm | 4.2 m/s15 km/h southwest |
1011 hPa | 88 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 4.3 m/s15 km/h southwest |
1011 hPa | 89 % | 9 °C | 97 % | 0% | 92% | 93% | 42% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southwest |
1011 hPa | 91 % | 9 °C | 71 % | 0% | 27% | 25% | 51% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southwest |
1011 hPa | 93 % | 9 °C | 62 % | 0% | 43% | 4% | 31% | |
| 5 AM
11 PM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 5.9 m/s21 km/h west |
1011 hPa | 92 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 8% | 64% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.3 mm | 6.3 m/s23 km/h northwest |
1011 hPa | 87 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 30% | 85% | |
| 7 AM
1 AM
| light rain | 10 °C 8 °C |
0.1 mm | 7.4 m/s27 km/h west-northwest |
1011 hPa | 90 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 95% | 99% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h west-northwest |
1012 hPa | 90 % | 9 °C | 100 % | 0% | 60% | 100% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west-northwest |
1012 hPa | 88 % | 8 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h west-northwest |
1013 hPa | 85 % | 8 °C | 100 % | 0% | 18% | 100% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h west-northwest |
1013 hPa | 82 % | 8 °C | 100 % | 0% | 39% | 96% | 99% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h west-northwest |
1013 hPa | 75 % | 8 °C | 100 % | 0% | 52% | 93% | 98% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain showers | 14 °C 13 °C |
0.2 mm | 5.0 m/s18 km/h northwest |
1014 hPa | 72 % | 8 °C | 68 % | 0% | 53% | 29% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 14 °C 13 °C |
0.7 mm | 6.0 m/s22 km/h northwest |
1014 hPa | 70 % | 8 °C | 89 % | 0% | 71% | 49% | 2% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 13 °C 11 °C |
0.4 mm | 6.4 m/s23 km/h northwest |
1014 hPa | 75 % | 8 °C | 93 % | 0% | 54% | 69% | 65% | |
| 4 PM
10 AM
| light rain | 13 °C 11 °C |
0.1 mm | 6.7 m/s24 km/h northwest |
1014 hPa | 70 % | 8 °C | 87 % | 0% | 23% | 37% | 76% | |
| 5 PM
11 AM
| light rain | 14 °C 12 °C |
0.1 mm | 6.5 m/s23 km/h northwest |
1014 hPa | 71 % | 8 °C | 96 % | 0% | 39% | 63% | 94% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h northwest |
1014 hPa | 70 % | 7 °C | 96 % | 0% | 41% | 91% | 89% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h northwest |
1014 hPa | 66 % | 6 °C | 96 % | 0% | 28% | 93% | 93% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h west-northwest |
1014 hPa | 67 % | 6 °C | 97 % | 0% | 17% | 96% | 91% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h west-northwest |
1014 hPa | 72 % | 6 °C | 98 % | 0% | 2% | 96% | 93% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west-northwest |
1015 hPa | 75 % | 6 °C | 98 % | 0% | 1% | 96% | 95% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h west |
1015 hPa | 79 % | 7 °C | 99 % | 0% | 1% | 98% | 97% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west-southwest |
1015 hPa | 80 % | 6 °C | 97 % | 0% | 1% | 97% | 82% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h west-southwest |
1015 hPa | 81 % | 6 °C | 98 % | 0% | 3% | 98% | 35% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h west-southwest |
1015 hPa | 79 % | 6 °C | 99 % | 0% | 3% | 99% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.1 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1016 hPa | 86 % | 7 °C | 100 % | 0% | 14% | 78% | 98% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southwest |
1016 hPa | 65 % | 8 °C | 99 % | 0% | 93% | 84% | 88% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 14 °C 13 °C |
1.8 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southwest |
1016 hPa | 73 % | 9 °C | 99 % | 0% | 45% | 66% | 96% | |
Bringolo, France - information
State: FranceGPS coordinates: 48.5762; -3.0032
Time zone: Europe / Paris
Population: 319
Altitude: 121 m
The administrative part:
- Brittany Region, Rennes
- Côtes-d'Armor, Saint-Brieuc
Something wrong, something missing?
Weather Bringolo, France. Weather forecast Bringolo.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bringolo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Bringolo
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:28 am | 9:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:08 pm | 15:20 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:49 am | 10:28 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5 am | 11:17 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:56 am | 12:23 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 6:15 am | 05/17/2026 11:30 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |