Weather Bringolo weekend
Weather forecast for Bringolo for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day cloudy, later morning light rain, in the afternoon rain, in the evening light rain. Sunday during the day morning light rain, later morning overcast, in the afternoon rain.
Friday, May 15
13 / 9°C
| 0.5 mm | 25 km/h |
| 11 °C | 8 °C | 8 pm | |
| 10 °C | 8 °C | 9 pm | |
| 10 °C | 7 °C | 10 pm | |
| 9 °C | 7 °C | 11 pm |
sunrise 6:31 am
sunset 9:46 pm
HOURLY
sunset 9:46 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bringolo, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h north-northwest |
1009 hPa | 68 % | 5 °C | 28 % | 0% | 15% | 11% | 9% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h north-northwest |
1009 hPa | 65 % | 5 °C | 24 % | 0% | 16% | 14% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h north-northwest |
1009 hPa | 65 % | 5 °C | 18 % | 0% | 15% | 10% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h north |
1009 hPa | 66 % | 6 °C | 20 % | 0% | 15% | 10% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain showers | 12 °C 10 °C |
0.1 mm | 6.9 m/s25 km/h north-northwest |
1010 hPa | 68 % | 6 °C | 22 % | 0% | 18% | 9% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h north-northwest |
1010 hPa | 69 % | 7 °C | 15 % | 0% | 10% | 9% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h north-northwest |
1010 hPa | 67 % | 6 °C | 15 % | 0% | 7% | 7% | 5% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h north-northwest |
1010 hPa | 64 % | 6 °C | 12 % | 0% | 4% | 5% | 3% | |
| 6 PM
12 PM
| light rain showers | 13 °C 11 °C |
0.1 mm | 7.0 m/s25 km/h north-northwest |
1010 hPa | 60 % | 5 °C | 14 % | 0% | 8% | 7% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| light rain showers | 12 °C 9 °C |
0.2 mm | 7.9 m/s28 km/h northwest |
1010 hPa | 61 % | 4 °C | 63 % | 0% | 37% | 32% | 22% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain showers | 11 °C 8 °C |
0.1 mm | 8.6 m/s31 km/h northwest |
1010 hPa | 71 % | 5 °C | 30 % | 0% | 12% | 22% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 8.8 m/s32 km/h northwest |
1011 hPa | 76 % | 6 °C | 39 % | 0% | 28% | 22% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h northwest |
1011 hPa | 78 % | 6 °C | 15 % | 0% | 14% | 1% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h west-northwest |
1011 hPa | 82 % | 6 °C | 41 % | 0% | 40% | 1% | 0% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h west-northwest |
1011 hPa | 82 % | 5 °C | 38 % | 0% | 35% | 4% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h west |
1012 hPa | 83 % | 5 °C | 22 % | 0% | 22% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h west |
1011 hPa | 83 % | 5 °C | 34 % | 0% | 34% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h west |
1011 hPa | 79 % | 4 °C | 5 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west |
1011 hPa | 80 % | 4 °C | 18 % | 0% | 15% | 1% | 1% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west |
1011 hPa | 82 % | 4 °C | 28 % | 0% | 22% | 14% | 2% | |
| 6 AM
12 AM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h west-southwest |
1011 hPa | 83 % | 4 °C | 32 % | 0% | 25% | 19% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h west |
1011 hPa | 84 % | 5 °C | 85 % | 0% | 10% | 85% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west-southwest |
1011 hPa | 83 % | 5 °C | 100 % | 0% | 23% | 100% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southwest |
1011 hPa | 83 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h southwest |
1011 hPa | 82 % | 6 °C | 99 % | 0% | 98% | 79% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain | 11 °C 9 °C |
0.2 mm | 4.5 m/s16 km/h southwest |
1011 hPa | 77 % | 7 °C | 97 % | 0% | 67% | 92% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.2 mm | 4.4 m/s16 km/h west-southwest |
1011 hPa | 74 % | 8 °C | 100 % | 0% | 86% | 100% | 10% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.3 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1011 hPa | 76 % | 9 °C | 90 % | 0% | 71% | 74% | 21% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 14 °C 13 °C |
0.5 mm | 4.2 m/s15 km/h west |
1011 hPa | 73 % | 9 °C | 100 % | 0% | 90% | 89% | 43% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.1 mm | 3.9 m/s14 km/h west-northwest |
1011 hPa | 82 % | 9 °C | 100 % | 0% | 60% | 100% | 70% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.6 mm | 4.3 m/s15 km/h west-northwest |
1011 hPa | 77 % | 9 °C | 100 % | 0% | 64% | 99% | 99% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.8 mm | 4.2 m/s15 km/h northwest |
1011 hPa | 80 % | 9 °C | 100 % | 0% | 78% | 100% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.2 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1011 hPa | 83 % | 9 °C | 100 % | 0% | 95% | 74% | 96% | |
| 7 PM
1 PM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.2 mm | 3.9 m/s14 km/h west-northwest |
1011 hPa | 81 % | 9 °C | 100 % | 0% | 29% | 70% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west-northwest |
1011 hPa | 83 % | 9 °C | 100 % | 0% | 85% | 100% | 95% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1011 hPa | 86 % | 9 °C | 100 % | 0% | 58% | 99% | 90% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-southwest |
1011 hPa | 88 % | 9 °C | 100 % | 0% | 26% | 100% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1012 hPa | 89 % | 9 °C | 100 % | 0% | 28% | 100% | 100% | |
Bringolo, France - information
State: FranceGPS coordinates: 48.5762; -3.0032
Time zone: Europe / Paris
Population: 319
Altitude: 121 m
The administrative part:
- Brittany Region, Rennes
- Côtes-d'Armor, Saint-Brieuc
Something wrong, something missing?
Weather Bringolo, France. Weather forecast Bringolo.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bringolo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Bringolo
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:31 am | 9:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:08 pm | 15:15 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:52 am | 10:25 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:04 am | 11:13 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:01 am | 12:17 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 5:15 am | 05/15/2026 8:33 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |