Weather Plains long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Plains for ten days.
Tuesday, May 19
15 / 7°C
| 19.7 mm | 16 km/h |
| 7 °C | 5 °C | 1 am | |
| 8 °C | 7 °C | 7 am | |
| 15 °C | 15 °C | 1 pm | |
| 12 °C | 12 °C | 7 pm |
sunrise 4:56 am
sunset 9:29 pm
HOURLY
sunset 9:29 pm
|
|
|
|
Weather forecast Plains, England extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| rain | 7 °C 5 °C |
2.8 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1005 hPa | 80 % | 4 °C | 100 % | 0% | 47% | 100% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| rain | 8 °C 6 °C |
4.5 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1000 hPa | 93 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 47% | |
| 1 PM
8 AM
| heavy rain | 15 °C 15 °C |
11.4 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southeast |
998 hPa | 80 % | 11 °C | 96 % | 0% | 62% | 49% | 80% | |
| 7 PM
2 PM
| rain | 12 °C 11 °C |
1.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southwest |
999 hPa | 88 % | 10 °C | 88 % | 0% | 32% | 55% | 73% | |
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
1.8 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1002 hPa | 97 % | 8 °C | 100 % | 0% | 98% | 79% | 78% | |
| 7 AM
2 AM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.6 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1005 hPa | 95 % | 9 °C | 89 % | 0% | 89% | 3% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| rain | 14 °C 13 °C |
1.0 mm | 5.3 m/s19 km/h southwest |
1010 hPa | 75 % | 9 °C | 95 % | 0% | 94% | 34% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west-southwest |
1015 hPa | 71 % | 8 °C | 100 % | 0% | 93% | 100% | 4% | |
Plains, England - information
State: EnglandGPS coordinates: 55.8804; -3.9235
Time zone: Europe / London
time difference in hours with time in US is -1 hours
Population: 2 740
Altitude: 0 m
The administrative part:
- Scotland, Edinburgh
- North Lanarkshire, Motherwell
Something wrong, something missing?
Weather Plains, England. Weather forecast Plains.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Plains is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Plains
data are always in the local timeSun and light
May 19, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:56 am | 9:29 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:12 pm | 16:33 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:03 am | 10:22 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 2:42 am | 11:45 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/19/2026 6:14 am | 05/20/2026 1:37 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |