Weather Plains tomorrow
Weather forecast Plains May 16, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later rain showers. The highest temperature 11 °C. Total rainfall 2.5 mm. At night partly cloudy. The lowest temperature 2 °C. Total rainfall 0.4 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Plains, England extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1006 hPa | 81 % | 2 °C | 20 % | 0% | 17% | 17% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1006 hPa | 81 % | 1 °C | 25 % | 0% | 16% | 6% | 10% | |
| 2 AM
9 PM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1006 hPa | 80 % | 0 °C | 24 % | 0% | 10% | 2% | 14% | |
| 3 AM
10 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1006 hPa | 80 % | 0 °C | 10 % | 0% | 5% | 3% | 1% | |
| 4 AM
11 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1006 hPa | 81 % | 0 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1006 hPa | 84 % | 0 °C | 10 % | 0% | 0% | 7% | 7% | |
| 6 AM
1 AM
| partly cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1005 hPa | 85 % | 0 °C | 23 % | 0% | 0% | 18% | 14% | |
| 7 AM
2 AM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1005 hPa | 80 % | 0 °C | 17 % | 0% | 0% | 17% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1005 hPa | 63 % | 0 °C | 15 % | 0% | 0% | 15% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1005 hPa | 60 % | 0 °C | 16 % | 0% | 0% | 16% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1005 hPa | 57 % | 0 °C | 18 % | 0% | 0% | 10% | 9% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1005 hPa | 54 % | 0 °C | 79 % | 0% | 4% | 35% | 67% | |
| 12 PM
7 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1004 hPa | 50 % | 0 °C | 89 % | 0% | 26% | 66% | 54% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west |
1004 hPa | 45 % | 0 °C | 96 % | 0% | 83% | 60% | 50% | |
| 2 PM
9 AM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-southwest |
1003 hPa | 47 % | 0 °C | 100 % | 0% | 96% | 82% | 8% | |
| 3 PM
10 AM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1003 hPa | 50 % | 1 °C | 100 % | 0% | 78% | 100% | 11% | |
| 4 PM
11 AM
| light rain | 9 °C 6 °C |
0.1 mm | 4.4 m/s16 km/h southwest |
1003 hPa | 60 % | 2 °C | 100 % | 0% | 23% | 100% | 66% | |
| 5 PM
12 PM
| light rain | 8 °C 6 °C |
0.2 mm | 4.4 m/s16 km/h southwest |
1003 hPa | 71 % | 3 °C | 100 % | 0% | 17% | 100% | 100% | |
| 6 PM
1 PM
| rain | 8 °C 6 °C |
0.4 mm | 3.6 m/s13 km/h southwest |
1003 hPa | 74 % | 3 °C | 100 % | 0% | 68% | 100% | 100% | |
| 7 PM
2 PM
| rain | 8 °C 6 °C |
0.5 mm | 3.0 m/s11 km/h southwest |
1003 hPa | 80 % | 4 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 99% | |
| 8 PM
3 PM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.3 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1003 hPa | 86 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.3 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1003 hPa | 90 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.5 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1003 hPa | 93 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 14% | |
| 11 PM
6 PM
| light rain | 7 °C 5 °C |
0.1 mm | 4.0 m/s14 km/h southwest |
1002 hPa | 96 % | 6 °C | 99 % | 0% | 56% | 99% | 0% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
1002 hPa | 96 % | 6 °C | 43 % | 0% | 41% | 6% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-southwest |
1002 hPa | 96 % | 6 °C | 48 % | 0% | 46% | 3% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1002 hPa | 94 % | 5 °C | 28 % | 0% | 26% | 4% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1002 hPa | 95 % | 4 °C | 22 % | 0% | 21% | 3% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| light rain showers | 5 °C 3 °C |
0.2 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1003 hPa | 95 % | 4 °C | 48 % | 0% | 38% | 23% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southwest |
1003 hPa | 95 % | 4 °C | 37 % | 0% | 32% | 9% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1003 hPa | 94 % | 4 °C | 45 % | 0% | 43% | 12% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southwest |
1003 hPa | 91 % | 4 °C | 36 % | 0% | 35% | 2% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southwest |
1003 hPa | 89 % | 5 °C | 44 % | 0% | 43% | 3% | 1% | |
| 9 AM
4 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southwest |
1003 hPa | 83 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 6% | 1% | |
| 10 AM
5 AM
| light rain | 9 °C 7 °C |
0.2 mm | 4.8 m/s17 km/h southwest |
1003 hPa | 76 % | 4 °C | 91 % | 0% | 89% | 22% | 7% | |
| 11 AM
6 AM
| light rain | 9 °C 7 °C |
0.1 mm | 5.2 m/s19 km/h southwest |
1004 hPa | 75 % | 4 °C | 96 % | 0% | 96% | 8% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| light rain | 10 °C 8 °C |
0.2 mm | 5.3 m/s19 km/h southwest |
1004 hPa | 70 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 8% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| heavy rain | 11 °C 9 °C |
1.5 mm | 5.4 m/s19 km/h southwest |
1004 hPa | 66 % | 4 °C | 93 % | 0% | 83% | 19% | 29% | |
| 2 PM
9 AM
| rain | 10 °C 8 °C |
0.3 mm | 4.8 m/s17 km/h southwest |
1004 hPa | 78 % | 6 °C | 87 % | 0% | 30% | 55% | 74% | |
| 3 PM
10 AM
| rain showers | 10 °C 8 °C |
0.6 mm | 4.5 m/s16 km/h southwest |
1004 hPa | 72 % | 5 °C | 85 % | 0% | 14% | 60% | 68% | |
| 4 PM
11 AM
| heavy rain | 10 °C 8 °C |
1.6 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southwest |
1004 hPa | 73 % | 5 °C | 90 % | 0% | 29% | 13% | 85% | |
| 5 PM
12 PM
| rain | 9 °C 7 °C |
0.6 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1004 hPa | 76 % | 5 °C | 96 % | 0% | 39% | 47% | 92% | |
| 6 PM
1 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southwest |
1004 hPa | 75 % | 5 °C | 87 % | 0% | 35% | 16% | 78% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1004 hPa | 76 % | 5 °C | 73 % | 0% | 45% | 18% | 48% | |
| 8 PM
3 PM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.2 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1004 hPa | 78 % | 5 °C | 92 % | 0% | 53% | 53% | 78% | |
| 9 PM
4 PM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1004 hPa | 88 % | 6 °C | 93 % | 0% | 61% | 13% | 82% | |
| 10 PM
5 PM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1005 hPa | 92 % | 5 °C | 81 % | 0% | 38% | 28% | 63% | |
| 11 PM
6 PM
| rain showers | 6 °C 5 °C |
0.3 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1005 hPa | 92 % | 5 °C | 77 % | 0% | 33% | 44% | 64% | |
Plains, England - information
State: EnglandGPS coordinates: 55.8804; -3.9235
Time zone: Europe / London
time difference in hours with time in US is -1 hours
Population: 2 740
Altitude: 0 m
The administrative part:
- Scotland, Edinburgh
- North Lanarkshire, Motherwell
Something wrong, something missing?
Weather Plains, England. Weather forecast Plains.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Plains is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Plains
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:01 am | 9:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:12 pm | 16:22 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:10 am | 10:15 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 2:54 am | 11:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:09 am | 05/16/2026 9:54 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |