Weather Penhurst long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Penhurst for ten days.
Thursday, May 21
16 / 12°C
| 0.0 mm | 14 km/h |
| 12 °C | 12 °C | 1 am | |
| 13 °C | 13 °C | 7 am | |
| 16 °C | 15 °C | 1 pm | |
| 16 °C | 16 °C | 7 pm |
sunrise 5:00 am
sunset 8:50 pm
HOURLY
sunset 8:50 pm
|
|
|
|
Weather forecast Penhurst, England extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-southwest |
1026 hPa | 94 % | 11 °C | 15 % | 0% | 4% | 0% | 11% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west |
1028 hPa | 90 % | 11 °C | 93 % | 0% | 92% | 0% | 3% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1030 hPa | 73 % | 11 °C | 75 % | 0% | 75% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south |
1029 hPa | 76 % | 11 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
Friday 05/22/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1029 hPa | 87 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1029 hPa | 90 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1029 hPa | 74 % | 14 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1027 hPa | 76 % | 15 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
Penhurst, England - information
State: EnglandGPS coordinates: 50.9226; 0.4087
Time zone: Europe / London
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Penhurst, England. Weather forecast Penhurst.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Penhurst is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Penhurst
data are always in the local timeSun and light
May 21, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5 am | 8:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:54 pm | 15:49 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:17 am | 9:33 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:21 am | 10:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 1:47 am | 12:08 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/21/2026 9:29 am | 05/22/2026 1:41 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |