Weather Penhurst long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Penhurst for ten days.
Monday, May 18
13 / 9°C
| 2.3 mm | 27 km/h |
| 10 °C | 8 °C | 6 am | |
| 10 °C | 9 °C | 7 am | |
| 13 °C | 11 °C | 1 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 7 pm |
sunrise 5:04 am
sunset 8:46 pm
HOURLY
sunset 8:46 pm
|
|
|
|
Weather forecast Penhurst, England extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west-southwest |
1012 hPa | 83 % | 7 °C | 97 % | 0% | 20% | 96% | 58% | |
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h west-southwest |
1012 hPa | 82 % | 7 °C | 70 % | 0% | 25% | 56% | 30% | |
| 2 AM
9 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h west-southwest |
1011 hPa | 80 % | 6 °C | 92 % | 0% | 28% | 64% | 81% | |
| 3 AM
10 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h west-southwest |
1011 hPa | 82 % | 6 °C | 85 % | 0% | 35% | 57% | 53% | |
| 4 AM
11 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h west-southwest |
1011 hPa | 83 % | 6 °C | 69 % | 0% | 43% | 34% | 18% | |
| 5 AM
12 AM
| light rain showers | 10 °C 8 °C |
0.1 mm | 7.1 m/s26 km/h west-southwest |
1011 hPa | 84 % | 7 °C | 75 % | 0% | 37% | 62% | 25% | |
| 6 AM
1 AM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h west-southwest |
1011 hPa | 86 % | 7 °C | 35 % | 0% | 0% | 35% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| light rain showers | 10 °C 8 °C |
0.6 mm | 6.6 m/s24 km/h west |
1012 hPa | 82 % | 7 °C | 18 % | 0% | 17% | 1% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| light rain showers | 13 °C 11 °C |
0.7 mm | 7.4 m/s27 km/h southwest |
1013 hPa | 68 % | 7 °C | 65 % | 0% | 25% | 21% | 46% | |
| 7 PM
2 PM
| light rain | 12 °C 10 °C |
0.9 mm | 5.4 m/s19 km/h southwest |
1013 hPa | 73 % | 7 °C | 86 % | 0% | 1% | 5% | 85% | |
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| rain | 12 °C 11 °C |
3.4 mm | 5.5 m/s20 km/h south-southwest |
1013 hPa | 86 % | 9 °C | 100 % | 0% | 86% | 100% | 6% | |
| 7 AM
2 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
3.4 mm | 8.2 m/s30 km/h south |
1010 hPa | 92 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.3 mm | 8.8 m/s32 km/h south-southwest |
1010 hPa | 86 % | 12 °C | 89 % | 0% | 76% | 35% | 26% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h southwest |
1012 hPa | 83 % | 11 °C | 6 % | 0% | 6% | 0% | 0% | |
Penhurst, England - information
State: EnglandGPS coordinates: 50.9226; 0.4087
Time zone: Europe / London
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Penhurst, England. Weather forecast Penhurst.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Penhurst is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Penhurst
data are always in the local timeSun and light
May 18, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:04 am | 8:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:54 pm | 15:41 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:22 am | 9:28 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:27 am | 10:24 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:02 am | 11:51 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/18/2026 5:34 am | 05/18/2026 11:46 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |