Weather Přední Lhota long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Přední Lhota for ten days.
Saturday, May 2
22 / 12°C
| 0.0 mm | 10 km/h |
| 12 °C | 11 °C | 2 am | |
| 13 °C | 12 °C | 8 am | |
| 22 °C | 20 °C | 2 pm | |
| 19 °C | 17 °C | 8 pm |
sunrise 5:35 am
sunset 8:25 pm
HOURLY
sunset 8:25 pm
|
|
|
|
Weather forecast Přední Lhota, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h southeast |
1025 hPa | 61 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1025 hPa | 69 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1021 hPa | 31 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
1016 hPa | 42 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south |
1016 hPa | 57 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1016 hPa | 64 % | 7 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1012 hPa | 33 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1010 hPa | 57 % | 11 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
Přední Lhota, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 50.7045; 14.2035
Time zone: Europe / Prague
Something wrong, something missing?
Weather Přední Lhota, Czechia. Weather forecast Přední Lhota.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Přední Lhota is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Přední Lhota
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:35 am | 8:25 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1 pm | 14:50 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:57 am | 9:04 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:10 am | 9:51 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:11 am | 10:51 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 8:41 pm | 05/02/2026 5:18 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |