Weather Přední Lhota long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Přední Lhota for ten days.
Monday, May 4
18 / 13°C
| 10.3 mm | 9 km/h |
| 13 °C | 12 °C | 2 am | |
| 13 °C | 14 °C | 8 am | |
| 18 °C | 18 °C | 2 pm | |
| 15 °C | 16 °C | 8 pm |
sunrise 5:32 am
sunset 8:28 pm
HOURLY
sunset 8:28 pm
|
|
|
|
Weather forecast Přední Lhota, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain showers | 13 °C 13 °C |
2.5 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1011 hPa | 81 % | 9 °C | 80 % | 0% | 0% | 0% | 80% | |
| 8 AM
2 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
5.3 mm | 0.8 m/s3 km/h north |
1012 hPa | 93 % | 12 °C | 98 % | 0% | 16% | 97% | 93% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 18 °C 18 °C |
2.5 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1012 hPa | 73 % | 12 °C | 100 % | 0% | 72% | 94% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h west-southwest |
1011 hPa | 88 % | 13 °C | 77 % | 0% | 6% | 25% | 69% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1012 hPa | 94 % | 9 °C | 57 % | 0% | 7% | 36% | 29% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
3.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1014 hPa | 92 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 25% | 35% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 16 °C 16 °C |
1.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1013 hPa | 80 % | 12 °C | 85 % | 0% | 54% | 28% | 60% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1013 hPa | 82 % | 11 °C | 38 % | 0% | 12% | 6% | 25% | |
Přední Lhota, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 50.7045; 14.2035
Time zone: Europe / Prague
Something wrong, something missing?
Weather Přední Lhota, Czechia. Weather forecast Přední Lhota.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Přední Lhota is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Přední Lhota
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:32 am | 8:28 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:59 pm | 14:56 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:53 am | 9:07 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:05 am | 9:56 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:04 am | 10:58 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 11:04 pm | 05/04/2026 6:13 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |