Weather Planina weekend
Weather forecast for Planina for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day clear. Sunday during the day morning clear, later morning overcast, in the evening clear.
Friday, May 1
19 / 6°C
| 0.0 mm | 9 km/h |
| 13 °C | 11 °C | 9 am | |
| 17 °C | 15 °C | 12 pm | |
| 19 °C | 17 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 9 pm |
sunrise 5:42 am
sunset 8:27 pm
HOURLY
sunset 8:27 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Planina, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1030 hPa | 62 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northwest |
1030 hPa | 60 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northwest |
1030 hPa | 60 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northwest |
1029 hPa | 61 % | 0 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1029 hPa | 63 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1029 hPa | 64 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1030 hPa | 67 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1030 hPa | 66 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1030 hPa | 62 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1030 hPa | 51 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1030 hPa | 48 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1029 hPa | 46 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1029 hPa | 43 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1029 hPa | 40 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1028 hPa | 39 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1028 hPa | 37 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1027 hPa | 37 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1027 hPa | 38 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1026 hPa | 40 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east |
1026 hPa | 48 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1026 hPa | 57 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1026 hPa | 61 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1026 hPa | 63 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1026 hPa | 64 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1026 hPa | 62 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1026 hPa | 60 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1026 hPa | 61 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east-southeast |
1025 hPa | 64 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1021 hPa | 35 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1016 hPa | 42 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Planina, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 50.4017; 13.1589
Time zone: Europe / Prague
Something wrong, something missing?
Weather Planina, Czechia. Weather forecast Planina.
Planina - weather nearby - bigger cities
Planina - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Planina is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Planina
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:42 am | 8:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:04 pm | 14:45 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:04 am | 9:05 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:18 am | 9:52 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:21 am | 10:49 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:31 pm | 05/01/2026 5:06 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |