Weather Krančići the day after tomorrow
Weather forecast Krančići May 1, 2026
During the day clear. The highest temperature 17 °C. At night clear. The lowest temperature 8 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Krančići, Croatia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1026 hPa | 51 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1027 hPa | 57 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1026 hPa | 54 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
1026 hPa | 52 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h north-northeast |
1026 hPa | 50 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h north-northeast |
1026 hPa | 49 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h north-northeast |
1026 hPa | 49 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h north-northeast |
1026 hPa | 49 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h north-northeast |
1027 hPa | 44 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northeast |
1027 hPa | 37 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north |
1027 hPa | 33 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north |
1027 hPa | 33 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h north |
1027 hPa | 33 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h north |
1026 hPa | 34 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h north-northwest |
1025 hPa | 36 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h northwest |
1025 hPa | 38 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west-northwest |
1025 hPa | 42 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h west-southwest |
1025 hPa | 49 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h west-southwest |
1025 hPa | 58 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h west |
1025 hPa | 59 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-northwest |
1025 hPa | 60 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northeast |
1026 hPa | 56 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1026 hPa | 58 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west-northwest |
1024 hPa | 48 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south |
1021 hPa | 65 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Krančići, Croatia - information
State: CroatiaGPS coordinates: 45.3054; 13.6956
Time zone: Europe / Zagreb
Something wrong, something missing?
Weather Krančići, Croatia. Weather forecast Krančići.
Krančići - weather nearby - bigger cities
Krančići - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Krančići is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Krančići
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:53 am | 8:11 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:02 pm | 14:17 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:20 am | 8:44 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:41 am | 9:24 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:55 am | 10:10 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:15 pm | 05/01/2026 5:18 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |