Weather Mekiši kod Kaštelira today
| 17 °C | 16 °C | 9 am | |
| 18 °C | 17 °C | 12 pm | |
| 18 °C | 18 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 12 °C | 9 pm |
sunrise 5:56 am
sunset 8:09 pm
HOURLY
sunset 8:09 pm
Weather forecast Mekiši kod Kaštelira April 29, 2026
During the day overcast, in the evening light rain. The highest temperature 19 °C. Total rainfall 1.4 mm. At night clear. The lowest temperature 12 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Mekiši kod Kaštelira, Croatia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1015 hPa | 63 % | 7 °C | 60 % | 0% | 0% | 3% | 59% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1015 hPa | 60 % | 6 °C | 93 % | 0% | 0% | 7% | 93% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1015 hPa | 57 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 25% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1015 hPa | 55 % | 5 °C | 99 % | 0% | 0% | 38% | 99% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1015 hPa | 56 % | 6 °C | 99 % | 0% | 0% | 15% | 99% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east |
1015 hPa | 56 % | 7 °C | 97 % | 0% | 0% | 35% | 96% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east |
1015 hPa | 52 % | 7 °C | 98 % | 0% | 0% | 50% | 97% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1015 hPa | 48 % | 7 °C | 86 % | 0% | 0% | 44% | 77% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-southwest |
1016 hPa | 47 % | 7 °C | 100 % | 0% | 1% | 35% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west |
1016 hPa | 59 % | 10 °C | 100 % | 0% | 4% | 49% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west |
1016 hPa | 63 % | 10 °C | 100 % | 0% | 1% | 44% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1016 hPa | 61 % | 10 °C | 100 % | 0% | 3% | 44% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-southwest |
1016 hPa | 60 % | 10 °C | 94 % | 0% | 0% | 15% | 93% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west-southwest |
1015 hPa | 63 % | 11 °C | 83 % | 0% | 7% | 25% | 78% | |
| 5 PM
11 AM
| light rain showers | 18 °C 17 °C |
0.1 mm | 5.3 m/s19 km/h southwest |
1015 hPa | 63 % | 11 °C | 76 % | 0% | 6% | 56% | 65% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east-northeast |
1015 hPa | 61 % | 9 °C | 100 % | 0% | 16% | 100% | 95% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 16 °C 14 °C |
0.3 mm | 6.1 m/s22 km/h east-northeast |
1016 hPa | 60 % | 8 °C | 100 % | 0% | 17% | 100% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 15 °C 14 °C |
0.4 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1016 hPa | 65 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 90% | 96% | |
| 9 PM
3 PM
| rain | 14 °C 13 °C |
0.4 mm | 6.3 m/s23 km/h east-northeast |
1017 hPa | 71 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 98% | |
| 10 PM
4 PM
| light rain | 13 °C 11 °C |
0.2 mm | 6.6 m/s24 km/h east-northeast |
1018 hPa | 75 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h east-northeast |
1019 hPa | 79 % | 8 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 100% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h east-northeast |
1019 hPa | 74 % | 7 °C | 100 % | 0% | 25% | 100% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h north-northeast |
1020 hPa | 72 % | 7 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h north-northeast |
1020 hPa | 69 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 14% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h north-northeast |
1020 hPa | 65 % | 5 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h north-northeast |
1021 hPa | 58 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northeast |
1021 hPa | 61 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h north |
1021 hPa | 61 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h north |
1022 hPa | 53 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h north-northeast |
1023 hPa | 44 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h northeast |
1023 hPa | 38 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h northeast |
1024 hPa | 36 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east-northeast |
1024 hPa | 34 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h east-northeast |
1024 hPa | 33 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east-northeast |
1024 hPa | 31 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h east |
1024 hPa | 30 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h east |
1023 hPa | 31 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-southeast |
1023 hPa | 33 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east |
1023 hPa | 33 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east |
1023 hPa | 34 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east |
1023 hPa | 33 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east |
1024 hPa | 36 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east |
1025 hPa | 39 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east |
1025 hPa | 41 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east |
1026 hPa | 46 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Mekiši kod Kaštelira, Croatia - information
State: CroatiaGPS coordinates: 45.3132; 13.6898
Time zone: Europe / Zagreb
Something wrong, something missing?
Weather Mekiši kod Kaštelira, Croatia. Weather forecast Mekiši kod Kaštelira.
Mekiši kod Kaštelira - weather nearby - bigger cities
Mekiši kod Kaštelira - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Mekiši kod Kaštelira is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Mekiši kod Kaštelira
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Mekiši kod Kaštelira
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:56 am | 8:09 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:02 pm | 14:12 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:23 am | 8:42 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:44 am | 9:21 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4 am | 10:06 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5 pm | 04/29/2026 4:41 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |