Weather Donje Obuljeno week
Weather forecast for Donje Obuljeno for this and next week.
Saturday, May 2
20 / 10°C
| 0.0 mm | 11 km/h |
| 10 °C | 7 °C | 2 am | |
| 13 °C | 11 °C | 8 am | |
| 20 °C | 17 °C | 2 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 8 pm |
sunrise 5:40 am
sunset 7:49 pm
HOURLY
sunset 7:49 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Donje Obuljeno, Croatia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1023 hPa | 50 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1024 hPa | 46 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1020 hPa | 25 % | 0 °C | 13 % | 0% | 0% | 13% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1020 hPa | 59 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1021 hPa | 71 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1020 hPa | 53 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1019 hPa | 41 % | 3 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.1 m/s0 km/h east |
1018 hPa | 65 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Donje Obuljeno, Croatia - information
State: CroatiaGPS coordinates: 42.6737; 18.1053
Time zone: Europe / Zagreb
Population: 243
Altitude: 61 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Donje Obuljeno, Croatia. Weather forecast Donje Obuljeno.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Donje Obuljeno is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Donje Obuljeno
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:40 am | 7:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:44 pm | 14:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:09 am | 8:20 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:32 am | 8:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:50 am | 9:39 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 7:56 pm | 05/02/2026 5:33 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |