Weather Donje Obuljeno tomorrow
| 14 °C | 11 °C | 9 am | |
| 12 °C | 9 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 12 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 8 °C | 9 pm |
sunrise 5:43 am
sunset 7:46 pm
HOURLY
sunset 7:46 pm
Weather forecast Donje Obuljeno April 30, 2026
During the day morning overcast, later morning rain, in the afternoon initially rain, later clear, in the evening initially clear, later partly cloudy. The highest temperature 17 °C. Total rainfall 1.9 mm. At night cloudy. The lowest temperature 10 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Donje Obuljeno, Croatia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1016 hPa | 55 % | 5 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1015 hPa | 61 % | 6 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1015 hPa | 73 % | 7 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1015 hPa | 81 % | 7 °C | 86 % | 0% | 0% | 0% | 86% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1015 hPa | 84 % | 8 °C | 82 % | 0% | 0% | 11% | 79% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northeast |
1015 hPa | 83 % | 7 °C | 96 % | 0% | 0% | 67% | 89% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1015 hPa | 79 % | 7 °C | 98 % | 0% | 0% | 38% | 96% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1016 hPa | 66 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 35% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h northeast |
1017 hPa | 51 % | 5 °C | 100 % | 0% | 8% | 96% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 9.8 m/s35 km/h northeast |
1017 hPa | 48 % | 3 °C | 100 % | 0% | 7% | 99% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain | 13 °C 9 °C |
0.2 mm | 12.3 m/s44 km/h northeast |
1018 hPa | 51 % | 3 °C | 100 % | 0% | 29% | 100% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 13 °C 9 °C |
0.9 mm | 12.6 m/s45 km/h northeast |
1019 hPa | 57 % | 4 °C | 100 % | 0% | 81% | 100% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| rain | 12 °C 9 °C |
0.7 mm | 12.7 m/s46 km/h northeast |
1019 hPa | 68 % | 6 °C | 100 % | 0% | 91% | 100% | 96% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain | 12 °C 9 °C |
0.1 mm | 12.4 m/s45 km/h northeast |
1019 hPa | 69 % | 6 °C | 100 % | 0% | 85% | 100% | 55% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 11.6 m/s42 km/h northeast |
1018 hPa | 53 % | 4 °C | 98 % | 0% | 5% | 98% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 16 °C 12 °C |
0.0 mm | 10.4 m/s37 km/h east-northeast |
1018 hPa | 37 % | 1 °C | 24 % | 0% | 3% | 23% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 17 °C 13 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h northeast |
1017 hPa | 33 % | 0 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h northeast |
1018 hPa | 34 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h northeast |
1018 hPa | 35 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h northeast |
1018 hPa | 36 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h northeast |
1019 hPa | 38 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h northeast |
1020 hPa | 38 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h northeast |
1020 hPa | 37 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h northeast |
1020 hPa | 35 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h northeast |
1020 hPa | 34 % | -4 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h northeast |
1020 hPa | 33 % | -4 °C | 58 % | 0% | 0% | 0% | 58% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h northeast |
1020 hPa | 33 % | -4 °C | 77 % | 0% | 0% | 0% | 77% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h northeast |
1020 hPa | 35 % | -4 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 9.6 m/s35 km/h northeast |
1020 hPa | 36 % | -4 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 10.0 m/s36 km/h northeast |
1020 hPa | 36 % | -4 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 9 °C 4 °C |
0.0 mm | 10.0 m/s36 km/h northeast |
1020 hPa | 36 % | -4 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 10 °C 5 °C |
0.0 mm | 9.9 m/s36 km/h northeast |
1020 hPa | 34 % | -4 °C | 85 % | 0% | 0% | 0% | 85% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 9.6 m/s35 km/h northeast |
1020 hPa | 32 % | -4 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 9.0 m/s32 km/h northeast |
1020 hPa | 29 % | -3 °C | 92 % | 0% | 0% | 0% | 92% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h northeast |
1020 hPa | 26 % | -3 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 16 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h northeast |
1021 hPa | 26 % | -3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 17 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h northeast |
1020 hPa | 26 % | -2 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h northeast |
1020 hPa | 26 % | -1 °C | 69 % | 0% | 0% | 0% | 69% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h northeast |
1020 hPa | 25 % | -1 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1020 hPa | 25 % | -1 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1019 hPa | 24 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 18 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h northeast |
1020 hPa | 25 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 17 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h northeast |
1020 hPa | 26 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 16 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h northeast |
1020 hPa | 28 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h northeast |
1021 hPa | 32 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Donje Obuljeno, Croatia - information
State: CroatiaGPS coordinates: 42.6737; 18.1053
Time zone: Europe / Zagreb
Population: 243
Altitude: 61 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Donje Obuljeno, Croatia. Weather forecast Donje Obuljeno.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Donje Obuljeno is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Donje Obuljeno
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:43 am | 7:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:44 pm | 14:03 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:12 am | 8:18 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:35 am | 8:55 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:54 am | 9:36 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:45 pm | 04/30/2026 4:45 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |