Weather Fortuna, Guanacaste tomorrow
Weather forecast Fortuna, Guanacaste April 29, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning overcast, in the afternoon light rain showers. The highest temperature 31 °C. Total rainfall 0.9 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Fortuna, Guanacaste, Costa Rica extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1012 hPa | 98 % | 21 °C | 22 % | 0% | 22% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1011 hPa | 89 % | 19 °C | 94 % | 0% | 0% | 0% | 94% | |
| 12 PM
2 PM
| light rain showers | 30 °C 33 °C |
0.9 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1010 hPa | 54 % | 20 °C | 21 % | 0% | 7% | 14% | 1% | |
Fortuna, Guanacaste, Costa Rica - information
State: Costa RicaGPS coordinates: 10.6743; -85.1996
Time zone: America / Costa Rica
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 1 774
Altitude: 437 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Fortuna, Guanacaste, Costa Rica. Weather forecast Fortuna, Guanacaste.
Fortuna, Guanacaste - weather nearby - bigger cities
Fortuna, Guanacaste - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Fortuna, Guanacaste is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Fortuna, Guanacaste
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:23 am | 5:53 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:38 am | 12:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5 am | 6:15 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:36 am | 6:40 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:10 am | 7:06 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:37 pm | 04/29/2026 3:48 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |