Weather Bijagua weekend
Weather forecast for Bijagua for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Saturday during the day morning overcast, later morning rain.
Friday, May 1
24 / 22°C
| 2.9 mm | 10 km/h |
| 22 °C | 26 °C | 12 am | |
| 22 °C | 26 °C | 6 am | |
| 27 °C | 32 °C | 12 pm | |
| 24 °C | 29 °C | 6 pm |
sunrise 5:21 am
sunset 5:52 pm
HOURLY
sunset 5:52 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bijagua, Costa Rica extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1011 hPa | 98 % | 21 °C | 100 % | 0% | 22% | 0% | 100% | |
| 6 AM
8 AM
| rain showers | 22 °C 26 °C |
1.6 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1011 hPa | 97 % | 21 °C | 68 % | 0% | 61% | 0% | 17% | |
| 12 PM
2 PM
| rain showers | 27 °C 32 °C |
1.3 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1012 hPa | 79 % | 23 °C | 72 % | 0% | 40% | 24% | 50% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-northeast |
1010 hPa | 92 % | 22 °C | 100 % | 0% | 0% | 4% | 100% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1012 hPa | 99 % | 22 °C | 99 % | 0% | 95% | 0% | 79% | |
| 6 AM
8 AM
| rain | 22 °C 26 °C |
3.4 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1012 hPa | 98 % | 22 °C | 100 % | 0% | 99% | 0% | 100% | |
| 12 PM
2 PM
| rain | 25 °C 30 °C |
2.1 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1014 hPa | 90 % | 23 °C | 99 % | 0% | 42% | 7% | 98% | |
Bijagua, Costa Rica - information
State: Costa RicaGPS coordinates: 10.7324; -85.0572
Time zone: America / Costa Rica
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 1 090
Altitude: 434 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Bijagua, Costa Rica. Weather forecast Bijagua.
Bijagua - weather nearby - bigger cities
Bijagua - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bijagua is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Bijagua
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:21 am | 5:52 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:37 am | 12:31 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:59 am | 6:15 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:34 am | 6:40 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:08 am | 7:06 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:11 pm | 05/01/2026 5:05 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |