Weather Florida, Guanacaste long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Florida, Guanacaste for ten days.
Saturday, May 2
30 / 24°C
| 6.0 mm | 9 km/h |
| 24 °C | 30 °C | 12 am | |
| 24 °C | 29 °C | 6 am | |
| 30 °C | 35 °C | 12 pm | |
| 25 °C | 31 °C | 6 pm |
sunrise 5:23 am
sunset 5:54 pm
HOURLY
sunset 5:54 pm
|
|
|
|
Weather forecast Florida, Guanacaste, Costa Rica extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1010 hPa | 97 % | 23 °C | 100 % | 0% | 28% | 2% | 100% | |
| 6 AM
8 AM
| rain | 24 °C 29 °C |
1.8 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1010 hPa | 96 % | 23 °C | 100 % | 0% | 41% | 23% | 100% | |
| 12 PM
2 PM
| rain | 30 °C 35 °C |
4.2 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1011 hPa | 67 % | 23 °C | 100 % | 0% | 94% | 14% | 100% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1010 hPa | 93 % | 24 °C | 100 % | 0% | 33% | 7% | 100% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south |
1011 hPa | 97 % | 23 °C | 78 % | 0% | 39% | 0% | 62% | |
| 6 AM
8 AM
| rain showers | 24 °C 29 °C |
4.2 mm | 0.8 m/s3 km/h south |
1010 hPa | 96 % | 23 °C | 57 % | 0% | 57% | 0% | 1% | |
| 12 PM
2 PM
| rain | 28 °C 34 °C |
1.2 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1011 hPa | 81 % | 24 °C | 100 % | 0% | 24% | 6% | 100% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h south-southeast |
1009 hPa | 95 % | 24 °C | 100 % | 0% | 8% | 0% | 100% | |
Florida, Guanacaste, Costa Rica - information
State: Costa RicaGPS coordinates: 10.2325; -85.4619
Time zone: America / Costa Rica
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather Florida, Guanacaste, Costa Rica. Weather forecast Florida, Guanacaste.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Florida, Guanacaste is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Florida, Guanacaste
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:23 am | 5:54 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:38 am | 12:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:01 am | 6:16 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:36 am | 6:41 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:10 am | 7:07 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 6:01 pm | 05/02/2026 5:50 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |