Weather Florida, Guanacaste today
Weather forecast Florida, Guanacaste April 27, 2026
During the day the highest temperature 25 °C. At night fog. The lowest temperature 25 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Florida, Guanacaste, Costa Rica extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Monday 04/27/2026 |
|||||||||||||
| 11 PM
1 AM
| clear | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1012 hPa | 95 % | 24 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1011 hPa | 96 % | 23 °C | 4 % | 0% | 3% | 0% | 1% | |
| 1 AM
3 AM
| partly cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1011 hPa | 96 % | 23 °C | 31 % | 13% | 14% | 2% | 18% | |
| 2 AM
4 AM
| partly cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
1011 hPa | 96 % | 23 °C | 29 % | 23% | 25% | 0% | 6% | |
| 3 AM
5 AM
| fog | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1010 hPa | 96 % | 23 °C | 43 % | 29% | 37% | 0% | 10% | |
| 4 AM
6 AM
| fog | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1010 hPa | 97 % | 23 °C | 62 % | 29% | 59% | 0% | 7% | |
| 5 AM
7 AM
| fog | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1011 hPa | 97 % | 23 °C | 71 % | 28% | 69% | 0% | 7% | |
| 6 AM
8 AM
| fog | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1011 hPa | 95 % | 23 °C | 53 % | 38% | 52% | 0% | 3% | |
| 7 AM
9 AM
| partly cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1012 hPa | 81 % | 22 °C | 29 % | 0% | 11% | 0% | 20% | |
| 8 AM
10 AM
| cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1013 hPa | 68 % | 21 °C | 40 % | 0% | 12% | 0% | 32% | |
| 9 AM
11 AM
| partly cloudy | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1012 hPa | 59 % | 20 °C | 13 % | 0% | 7% | 0% | 6% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1012 hPa | 51 % | 19 °C | 2 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1011 hPa | 46 % | 19 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1010 hPa | 43 % | 19 °C | 5 % | 0% | 3% | 3% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 34 °C 37 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1009 hPa | 42 % | 19 °C | 10 % | 0% | 3% | 8% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| partly cloudy | 34 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1008 hPa | 41 % | 18 °C | 14 % | 0% | 3% | 12% | 0% | |
| 3 PM
5 PM
| partly cloudy | 34 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1008 hPa | 39 % | 18 °C | 14 % | 0% | 3% | 10% | 0% | |
| 4 PM
6 PM
| partly cloudy | 34 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1007 hPa | 39 % | 17 °C | 25 % | 0% | 5% | 25% | 0% | |
| 5 PM
7 PM
| partly cloudy | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1008 hPa | 44 % | 18 °C | 26 % | 0% | 8% | 25% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h north |
1008 hPa | 53 % | 19 °C | 24 % | 0% | 7% | 24% | 0% | |
| 7 PM
9 PM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north |
1009 hPa | 58 % | 19 °C | 10 % | 0% | 7% | 5% | 0% | |
| 8 PM
10 PM
| partly cloudy | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1010 hPa | 69 % | 20 °C | 14 % | 0% | 10% | 6% | 0% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1011 hPa | 77 % | 22 °C | 4 % | 0% | 1% | 3% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1011 hPa | 82 % | 22 °C | 3 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1011 hPa | 84 % | 22 °C | 3 % | 1% | 2% | 1% | 0% | |
Florida, Guanacaste, Costa Rica - information
State: Costa RicaGPS coordinates: 10.2325; -85.4619
Time zone: America / Costa Rica
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather Florida, Guanacaste, Costa Rica. Weather forecast Florida, Guanacaste.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Florida, Guanacaste is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Florida, Guanacaste
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Florida, Guanacaste
data are always in the local timeSun and light
April 27, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:25 am | 5:53 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:39 am | 12:27 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:03 am | 6:15 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:38 am | 6:40 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:13 am | 7:06 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/26/2026 2:04 pm | 04/27/2026 2:34 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |